I. izborna jedinica

Zoran Milanović

zoran milanovićRođen u Zagrebu 1966. godine. Djetinjstvo provodi u starom Trnju, za nekadašnji Zagreb tipičnoj radničkoj četvrti malih obiteljskih kućica. Poslije srednje škole za upravu i pravosuđe, završava Pravni fakultet kao izvrstan student i dobitnik rektorove nagrade. Zapošljava se najprije na Trgovačkom sudu u Zagrebu, a zatim, 1993., u Ministarstvu vanjskih poslova. Godinu kasnije odlazi u mirovnu misiju OESS-a u ratni Azerbajdžan, u okupirani Nagorno Karabah. Savjetnikom u hrvatskoj misiji pri Europskoj Uniji i NATO-u u Bruxellesu postaje 1996. godine, a dvije godine kasnije na tamošnjem sveučilištu završava poslijediplomski studij prava Europske Unije. Kao član SDP-a, 2004. godine stavlja svoj mandat pomoćnika ministra vanjskih poslova na raspolaganje i dolazi u središnjicu SDP-a za člana novoosnovanog Izvršnog odbora i međunarodnog tajnika s posebnim zaduženjem održavanja kontakata s drugim političkim strankama. Na Desetoj izvanrednoj izbornoj konvenciji SDP-a, 2. lipnja 2007. godine, izabran je za predsjednika SDP-a. Hrvatski sabor 15. lipnja izabrao ga je za predsjednika Nacionalnog odbora za praćenje pregovora između Republike Hrvatske i Europske Unije. Na izborima u studenome 2007. godine izabran za zastupnika u Hrvatskom saboru. Predsjednik Kluba zastupnika SDP-a. Član je saborskog Odbora za Ustav, Poslovnik i politički sustav.

 

Antun Vujić

Antun Vujić

Rođen 1945. u Dubrovniku. Doktorirao iz filozofije znanosti (1985). Urednik Studentskog lista (1965-67); gl. urednik Omladinskog tjednika (1967-1969). Sudionik Hrvatskog proljeća; politički žigosan 1972. U Leksikografskom zavodu od 1974; urednik za humanistričke i društvene znanosti. Koncem 1980-ih jedan od pokretača Hrvatskog odbora za ljudska prava; utemeljitelj i predsjednik Socijaldemokratske stranke Hrvatske (1989), nakon ujedinjenja s SDP-om (1994), predsjednik savjeta SDPH. Predsjednik udruge Novo društvo (od 1991). Saborski zastupnik od 1995. Ministar kulture 2000-03. Predsjednik INCP-a (Svjetske mreže ministara kulture, 2003). Domaćin svjetske konferencije ministara kulture 2003; suautor "Opatijske deklaracije" (o zaštiti kulturne različitosti) Vijeća Europe. Od konca 2003. ponovno saborski zastupnik. Predsjednik Središnjeg savjeta SDP-a od svibnja 2008. godine.
Autor više stotina enciklopedijskih članaka te desetaka preglednih radova iz filozofije, društvenih i humanističkih znanosti.

Dužnosti u Saboru: član Odbora za obrazovanje, znanost i kulturu, Odbora za međuparlamentarnu suradnju, član Odbora za informiranje, informatizaciju i medije, član Izaslanstva Sabora u Zajedničkom parlamentarnom odboru Republike Hrvatske - Europske unije

 

Neven Mimica

Neven Mimica

Rođen 1953. godine u Splitu. Diplomirao i magistrirao na Ekonomskom fakultetu u Zagrebu, radi na doktoratu iz područja ekonomskih znanosti. Zastupnik u Hrvatskom saboru od 2003. godine. Od 2000. do 2003. godine bio je ministar za europske integracije u Vladi RH. Od 2000. do 2001. godine bio je glavni pregovarač RH za pregovore o Sporazumu o stabilizaciji i pridruživanju s Europskom Unijom. Prije toga bio je zamjenik ministra gospodarstva te pomoćnik ministra gospodarstva u Upravi međunarodnih gospodarskih odnosa. Od 1996. do 1997. godine opunomoćeni ministar u Veleposlanstvu RH u Ankari. Od 1993. do 1996. godine ministar-savjetnik u Veleposlanstvu RH u Kairu. Početkom devedesetih bio je pomoćnik ministra trgovine za sektor vanjske trgovine, viši savjetnik u Ministarstvu vanjskih poslova u Sektoru gospodarskih odnosa s inozemstvom, a ranije i gospodarski savjetnik u Ambasadi SFRJ u Kairu. Objavio više znanstvenih i stručnih radova iz područja europskih integracija, međunarodnih gospodarskih odnosa, sustava gospodarskih odnosa RH s inozemstvom te razvitka gospodarske suradnje s inozemstvom; glavni pregovaračVlade RH za prijam RH u Svjetsku trgovinsku organizaciju; glavni pregovarač Vlade RH za sklapanje ugovora o slobodnoj trgovini sa zemljama članicama CEFTA-e; član Međuministarskog vijeća za osiguranje izvoza pri HBOR-u (2000. - 2002.); predsjednik Nadzornog odbora "Končar-Elektroindustrija" d.d. (2000. - 2004.); redovni predavač na Diplomatskoj akademiji.

Dužnosti u Saboru: potpredsjednik Sabora; predsjednik Odbora za europske integracije; član Nacionalnog odbor

 

Mirela Holy

Mirela Holy

Rođena je 1971. godine u Zagrebu gdje je diplomirala etnologiju i književnost na Filozofskom fakultetu. Doktorica je humanističkih znanosti. Postaje članica Zelene akcije. Od 2000. do 2005. godine radila u Ministarstvu zaštite okoliša u kabinetu ministra, prvo kao voditeljica odnosa s javnošću te potom kao šefica kabineta. Radila i kao stručna suradnica u Upravi za zaštitu okoliša. Trenutačno radi kao izvršna direktorica u Maksima komunikacijama. Autorica je dviju knjiga te brojnih znanstvenih i stručnih članaka na temu zaštite okoliša i feminizma..Gošća je predavačica na Veleučilištu VERN te na London School of PR. Članica Izvršnog odbora SDP-a, tajnica Programskog savjeta te voditeljica Eko-foruma.

Dužnosti u Saboru: potpredsjednica Odbora za zaštitu okoliša; članica Odbora za prostorno uređenje i graditeljstvo, Odbora za međuparlamentarnu suradnju te Odbora za ravnopravnost spolova.

Saborska zastupnica SDP-a Mirela Holy prima građane i građanke svakog prvog ponedjeljka u mjesecu u terminu između 16 i 18 sati, u središnjici SDP-a, Iblerov trg 9, Zagreb. Zastupnici se možete obratiti i putem e-maila: mirela.holy@sdp.hr.

 

Gvozden Flego

Gvozden Flego

Rođen 1946. godine u Zagrebu. Doktorirao filozofiju 1983. godine, boravio na nekoliko stručnih usavršavanja u inozemstvu, Humboldtov stipendist (1978.-1979.)
Član redakcija časopisa: "Praxis", "Kulturni radnik", "Filozofska istraživanja", "Synthesis philosophica" (1971-91); asistent, docent pa izvanredni i redoviti prof. na Odsjeku za filozofiju Filozofskog fakulteta u Zagrebu (1974-); tajnik (1976-78) potom predsjednik (1984-86) Hrvatskog filozofskog društva; suosnivač i ko-urednik različitih biblioteka; suorganizator i organizator više od desetak međunarodnih filozofskih skupova u Hrvatskoj i inozemstvu; kodirektor 13 sesija međunarodnih poslijediplomskih tečajeva u Interuniverzitetskom centru u Dubrovniku (1984-2002); međunarodni suradnik Collège International de Philosophie (Paris, 1992-98); član pa predsjednik Komisije za visoko obrazovanje Instituta otvoreno društvo Hrvatska (1994-2000); član međunarodnog Izvršnog odbora Higher Education Support Program (HESP), Open Society Institute (OSI), Budapest/New York, u kojem obavlja različite funkcije (1994-8); gostujući profesor na Central European University, Budimpešta (1995-6); šef Katedre za političku i socijalnu filozofiju te filozofsku antropologiju, Odsjek za filozofiju (1997-2002); član međunarodnog Savjeta Interuniverzitetskog centra (IUC), Dubrovnik (1998-2002, 2004-); član pa predsjednik (1998-2002) Hrvatske udruge za društvene i humanističke znanosti (HUDHZ); član Izvršnog odbora Hrvatskog helsinškog odbora (2000-2); vanjski član Odbora za obrazovanje, znanost i kulturu Sabora (2001-2002); direktor 1. clustera poslijediplomskog studija The European Regional Master in Democracy and Human Rights in South-East Europe, Sarajevo - Bologna (2000-); ministar znanosti i tehnologije (2002-3).

Dužnosti u Saboru: član Odbora za obrazovanje, znanost i kulturu, Odbora za međuparlamentarnu suradnju te Odbora za europske integracije.

 

Gordan Maras

Gordan Maras

Rođen je 1974. godine u Zagrebu gdje je diplomirao ekonomiju. Radio kao poslovni direktor HOC-a Bjelolasica. U SDP ušao 1997. godine te obnašao funkcije potpredsjednika Foruma mladih SDP-a (od 1998. do 2000.) te predsjednika Foruma mladih od 2000. do 2002. Bio član Glavnog odbora SDP-a. Trenutačno radi kao poslovni direktor SDP-a.

Dužnosti u Saboru: potpredsjednik Odbora za financije i državni proračun; član Odbora za zakonodavstvo i Odbora za prostorno uređenje i graditeljstvo

 

 

 

 

 

Mirjana Ferić Vac

Mirjana Ferić Vac

Rođena je 1946. godine u Slavonskom Brodu. Po struci profesorica engleskog i njemačkog jezika i književnosti. Predavala na gimanziji u Offenbachu te sudjelovala u mnogim obrazovnim programima za imigrante u SR Njemačkoj. Po povratku u Hrvatsku uključuje se u SDP te postaje potpredsjednicom Stranke. Jedna je od osnivačica Socijaldemokratskog foruma žena te je od 2002. godine predsjednica Foruma. Članica Glavnog odbora SDP-a te je izabrana za potpredsjednicu Socijalističke internacionale žena (2002.). Članica Predjsedništva Socijalističke internacionale.

Dužnosti u Saboru: članica Odbora za vanjsku politiku, Odbora za međuparlamentarnu suradnju, Odbora za ravnopravnost spolova te Izaslanstva Hrvatskog sabora u Parlamentarnoj skupštini Vijeća Europe