Zielone miasto Rzeszów

Atutem Rzeszowa, co podkreślają wszyscy, którzy odwiedzili miasto, są walory przyrodnicze. Ich głównym elementem jest zieleń miejska. Na terenie miasta znajduje się ponad 1000 ha terenów zielonych, obejmujących m.in. parki miejskie oraz tereny zieleni urządzonej nad Zalewem, o powierzchni ponad 70 ha. W ostatnich latach budowa i rewitalizacja parków miejskich pochłonęła prawie 6 milionów złotych. W ramach tej kwoty m.in. kontynuowana jest budowa Parku Papieskiego przy Katedrze oraz parku przy ul. Rycerskiej, przebudowano Park im. Jedności Polonii z Macierzą przy Al. Cieplińskiego, Park Inwalidów Wojennych przy ul. Dominikańskiej oraz Plac Cichociemnych, wybudowano Biały Ogród tworząc nowy, interesujący park w śródmieściu Rzeszowa.

Miasto podejmuje liczne działania, służące poprawie stanu środowiska naturalnego, a także akcje propagujące idee ochrony środowiska, które jest naszym wspólnym dobrem.

Program poprawy wody pitnej dla aglomeracji rzeszowskiej

Od listopada 2008 r. z miejskich kranów płynie idealnie czysta woda, zdatna do picia bez gotowania. Stało się to możliwe dzięki zastosowaniu bardzo nowoczesnej technologii uzdatniania wody. Pod względem jakości woda dostarczana do rzeszowskich mieszkań dorównuje butelkowanej wodzie źródlanej i znacznie przewyższa wodę pozyskiwaną z płytkich studni. Regularne badania potwierdzają, że spełnia ona surowe normy polskie i unijne.

Projekt obejmował trzy przedsięwzięcia: modernizację technologii uzdatniania wody, modernizację systemu gospodarki osadami w Zakładzie Uzdatniania Wody oraz rozbudowę zbiorników wyrównawczych wody. Modernizacja procesów technologicznych w obiektach uzdatniania wody oraz budowa i uruchomienie Nowego Bloku Technologicznego z ozonowaniem wtórnym i filtrami węglowymi, pozwoliły na produkcję wody o wysokiej jakości i znacznie lepszych właściwościach pod względem smaku i zapachu oraz o wysokiej stabilności w sieci wodociągowej. W ramach kontraktu na modernizację systemu gospodarki osadami wykonano budynek pras, odstojniki, pompownie osadów i popłuczyn oraz zmodernizowano odmulniki. W pompowniach zastosowano nowoczesne energooszczędne urządzenia i rurociągi ze stali nierdzewnej. Rozbudowa zbiorników wyrównawczych wody polegała na budowie jednego nowego zbiornika w sąsiedztwie istniejących zbiorników na Osiedlu Krakowska-Południe. Nowy zbiornik, o pojemności 17,7 tys. m sześć., umożliwia zapewnienie ciągłości dostaw wody pod odpowiednim ciśnieniem dla mieszkańców Rzeszowa i sąsiednich gmin na wypadek awarii jedynej magistrali doprowadzającej wodę do tej części miasta, a także w przypadku skażenia jedynego źródła zaopatrzenia w wodę, jakim jest rzeka Wisłok. Wartość całej inwestycji to ponad 167 mln złotych.

Budowa kanału ulgi dla potoku Mikośka

W maju 2010 roku zrealizowana została jedna z ważniejszych inwestycji dla Rzeszowa – budowa nowego kanału do odprowadzenia wód opadowych. Celem tego projektu, którego wartość wyniosła ponad 50 mln zł, było zabezpieczenie przed zalewaniem terenów położonych na osiedlach Staroniwa, Kmity, ulic: Langiewicza, Zofii Chrzanowskiej, Staszica i Bulwarów. Olbrzymia rura o średnicy 2,5 metra została ułożona na głębokości ok. 8 metrów. Długość całego kanału wynosi prawie 2,5 km. Budowa kanału była bardzo skomplikowana, ponieważ należało ominąć wszystkie instalacje podziemne, znajdujące się na trasie kanału. Część prac prowadzona była metodą odkrywkową a część w taki sposób, aby nie rozkopywać jezdni. Realizacja tej żmudnej inwestycji była niezbędna, ponieważ większość terenów z tej części miasta była niejednokrotnie zalewana podczas opadów deszczu. Dzięki budowie nowego kanału zlikwidowane zostało zagrożenie powodziowe, a tereny w rejonie kanału znacznie zyskały na atrakcyjności inwestycyjnej. Trzy lata temu wybudowany został podobny kanał - od hipermarketu Real do Teatru im. Wandy Siemaszkowej. Dzięki tej inwestycji mogło powstać m.in. osiedle mieszkaniowe na Wzgórzach Staroniwskich. Obecnie budowane są na terenie Rzeszowa kolejne kanały odprowadzające wody deszczowe.

Autobusy na gaz

Rzeszów, jako jedno z nielicznych miast w Polsce, może poszczycić się ekologicznym transportem miejskim. Jest to również przejaw dbałości władz miasta o środowisko naturalne oraz zainteresowania nowoczesnymi technologiami. Miasto Rzeszów posiada czterdzieści ekologicznych autobusów komunikacji miejskiej, zasilanych paliwem gazowym. 40 autobusów Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego to autobusy na gaz, co stanowi najwyższy współczynnik wśród miast w Polsce. Wprowadzenie do komunikacji miejskiej autobusów zasilanych gazem ziemnym oznacza nie tylko wykorzystanie naturalnych zasobów będących „w zasięgu ręki”, to także ochrona środowiska naturalnego, zmniejszenie poziomu hałasu na miejskich ulicach, a także czynnik ekonomiczny – redukcja kosztów eksploatacji o 30 procent.

W związku z realizacją programu transportowego "Budowa systemu integrującego transport publiczny Miasta Rzeszowa i okolic" zostało zakupionych 50 autobusów na olej napędowy spełniających normę emisji spalin EEV oraz kolejne 30 autobusów zasilanych gazem ziemnym.

 

 

Ekoenergia w Rzeszowie

Miasto Rzeszów inwestuje w technologie oparte na wykorzystaniu systemów solarnych już od 2004 roku. Odnawialne źródła energii pozwalają na oszczędności w utrzymaniu obiektów użyteczności publicznej, takich jak: baseny, żłobki, domy pomocy społecznej, mają także pozytywny wpływ na stan środowiska. Baterie słoneczne są również wykorzystywane do oświetlania przejść ulicznych.

W czerwcu 2012 r. została wybudowana Elektrownia Wodna na rzeszowskiej zaporze, która może wyprodukować do 3000 megawatogodzin rocznie. Jest to elektrownia przepływowa, trzystopniowa, wykorzystująca istniejące spiętrzenie rzeki dla celów ujęć wód.  Wytwarzana energia odnawialna jest odprowadzana do istniejącej sieci Rzeszowskiego Zakładu Energetycznego. Inwestycją towarzyszącą elektrowni jest nowoczesna przepławka, zapewniająca swobodną migrację ryb zasiedlających rzekę powyżej i poniżej zapory.

Ochrona przed hałasem

Ochrona przed nadmiernym hałasem jest istotnym elementem ochrony środowiska. W 2011 r. została opracowana, a w 2013 zaktualizowana pod kątem nowych przepisów w zakresie dopuszczalnych norm hałasu mapa akustyczna Rzeszowa, która jest podstawowym elementem wspomagającym planowanie obszarów zabudowy mieszkaniowej, tworzenie planów zagospodarowania przestrzennego, opracowanie ekspertyz obejmujących ocenę oddziaływania inwestycji drogowych czy przemysłowych na środowisko. Pozwoli również zidentyfikować i zlokalizować źródła hałasu odpowiedzialne za przekroczenia wartości dopuszczalnych, a także podjąć skuteczne działania zmierzające do wyciszenia lub ograniczenia emisji hałasu.

W celu ograniczenia uciążliwości hałasowych, prowadzona jest ciągła modernizacja układu komunikacyjnego miasta, w ramach której budowane są ekrany dźwiękochłonne.

Zbiórka zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego

Od września 2007 roku prowadzona jest akcja zbierania i utylizowania zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego. Równolegle prowadzona jest kampania informacyjno-edukacyjna, skierowaną do mieszkańców miasta i uczniów rzeszowskich szkół. W okresie od 2007 do końca 2013 roku zebrano ponad 454 tony elektrośmieci.

Zorganizowana akcja zapobiega porzucaniu niebezpiecznych odpadów w miejscach do tego nieprzystosowanych, jak np. pojemniki na odpady komunalne, czy dzikie wysypiska śmieci. System przyczynia się także do stałego zmniejszania ilości odpadów komunalnych trafiających na wysypisko.

Dzięki tej akcji Miasto Rzeszów otrzymało I miejsce w konkursie Przeglądu Komunalnego o Puchar Recyklingu oraz wyróżnienie w konkursie Panteon Polskiej Ekologii.

Inwentaryzacja wyrobów zawierających azbest oraz opracowanie Gminnego programu usuwania wyrobów zawierających azbest dla miasta Rzeszowa na lata 2010-2032

Od 2011 r. w Rzeszowie realizowany jest Program usuwania azbestu i wyrobów zawierających azbest dla Gminy Miasto Rzeszów. Prace te finansowane są z NFOŚiGW, WFOŚiGW oraz budżetu miasta. W wyniku realizacji prac w latach 2011 - 2014 poprzedzonych naborem wniosków usunięto i unieszkodliwiono z terenu Miasta Rzeszowa ponad 1506 ton wyrobów azbestowych. Całkowity koszt realizacji prac wyniósł ponad 761 tys. zł.

W ramach realizacji Programu przeprowadzono cztery nabory wniosków od mieszkańców Rzeszowa i podmiotów prawnych zainteresowanych uzyskaniem dotacji na usuwanie wyrobów zawierających azbest z terenu nieruchomości znajdujących się w granicach miasta. Ostatni - czwarty nabór miał miejsce od 28 października do 15 listopada 2013 r. Podczas ostatniego naboru wpłynęło 126 wniosków, w tym 114 wniosków od osób fizycznych, a 13 od osób prawnych.
 

Zorganizowanie stałego systemu zbiórki niewykorzystanych i przeterminowanych leków w aptekach na terenie miasta

W marcu 2009 r. Urząd Miasta Rzeszowa w porozumieniu z Podkarpacką Izbą Lekarską uruchomił na terenie miasta stały system zbiórki przeterminowanych i niewykorzystanych leków pochodzących z gospodarstw domowych. Przeterminowane leki zbierane są do specjalistycznych pojemników ustawionych w 25 aptekach na terenie miasta.

Kampania edukacyjna Sprzątając po swoim psie dbasz o estetykę miasta i chronisz zdrowie współmieszkańców

W ramach kampanii opracowane i wydane zostały ulotki i plakaty informacyjne, mające uświadomić mieszkańcom Rzeszowa, że nieczystości pozostawione przez psy są nie tylko nieestetyczne, ale przede wszystkim stanowią problem epidemiologiczny. Niesprzątanie po psie jest również wykroczeniem, za które grozi kara grzywny. Porządku w tym zakresie pilnuje w Rzeszowie Straż Miejska. 

Poprawa jakości powietrza w Rzeszowie poprzez ograniczenie emisji niskiej
Obecnie Gmina Miasto Rzeszów realizuje przedsięwzięcie pn.: „Poprawa jakości powietrza w Rzeszowie poprzez ograniczenie emisji niskiej”. W ramach projektu, oprócz działań inwestycyjnych, prowadzona jest kampania informacyjno – edukacyjna oraz inwentaryzacja źródeł niskiej emisji na terenie miasta.