početna | o nama | marketing | kontakt
  English Hrvatski
  Dobro došli na stranice Hrvatske matice iseljenika - nedjelja, 18.03.2007. tražilica   
 
 
  Časopis Matica
 
 
 
 
 
  Nova knjiga HMI
 
03.03.2007.

Večer u čast čileanske književnice iz Hrvatskoga primorja
Tekst i fotografije: Vesna Kukavica

Čileanska književnica Pepita Turina ili pravim imenom Josefa Alvina Turina podrijetlom iz Turinovog sela u Hrvatskom primorju bila je tema književne večeri u Splitu u organizaciji tamošnje podružnice Hrvatske matice iseljenika 28. veljače 2007. Nadahnuto predavanje o liku i djelu Josefe ili Pepite, rođene 1. ožujka 1907. u Punta Arenasu, održao je profesor i ugledni prevoditelj čileanskih pisaca hrvatskog podrijetla Jerko Ljubetić, spomenuvši kako je na isti dan 1986. tragično i preminula u Santiagu de Chile. Prevedene Pepitine priče, prigodom stote obljetnice spisateljičina rođenja, čitala je Branka Bezić Filipović.

Ugledna književnica odrasla je u deseteročlanoj obitelji Turina, čije se prezime danas nerijetko susretne u čileanskom javnom životu. Ivan Turina Baretić i Izabela Turina Gudac, roditelji Pepite stigli su u najjužniji grad na svijetu Punta Arenas 1892. U kući Pepitinog oca Ivana utemeljeno je Hrvatsko dobrotvorno društvo (1900.) kojem je počasni član bio i biskup Josip Juraj Strossmayer. Ivan Turina je s obitelji kasnije preselio u grad Valdiviju, u središnji i klimom ugodniji dio Čilea. U Valdiviji je odrasla i Pepita. U tom se gradu školovala te studirala glazbu. Svoja prva književna ostvarenja Pepita Turina je objavila u listu El Correo de Valdivia, podsjetio je Ljubetić. Kada se preselila u tisuću kilometara udaljeni Santiago (1936.) držala je predavanja o književnosti i glazbi na Universidad de Chile, gostovala na sveučilištima u Concepciónu, Chillánu, a potom u Urugvaju i Argentini. Redovito je imala svoje priloge iz kulture na radio postajama, posebno emisijama kao što su La Hora de los Grandes Maestros de la Música i La Hora yugoslava namijenjenom našem iseljeništvu uglavnom dalmatinskog podrijetla. Objavljivala je kazališne kritike u listovima El Heraldo de Ñuñoa i La Opinión. Jedna je od utemeljiteljica Eksperimentalnog kazališta na Universitate de Chile, zajedno s još jednim hrvatskim glumcem i piscem Domingom Mihovilovicem Tessierom.
 
Među djelima Jerko Ljubetić je posebno pohvalio romane Un drama de almas (Santiago, 1934), Zona íntima: la soltería (Santiago, 1941) u kojima se otkriva njezin istančan osjećaj za psihološko nijansiranje. U zrelijim godinama piše eseje u koje unosi originalnu novinu u prezentaciji razmišljanja u odnosima među ljudima: Multidialogos (Santiago, 1978.), Multidialogos sobre el matrimonio, la familia y sus prismas (Santiago, 1985.). Zanimljive su i njezine pripovjetke, koje je objavljivala u dnevnom tisku, raznim tjednicima i časopisima, a koje gotovo pola stoljeća iščekuju ukoričenje. Ljubetić je govorio i o širem književnom kontekstu u kojem je nastao opus Pepite Turine spomenuvši kako liričare, dramatičare, prozaiste tako i esejiste.
- U povijesti čileanske literature, uz Pepitu Turinu, čiju stotu obljetnicu rođenja slavimo u Splitu, s pravom imaju odgovarajuće mjesto, kazao je Ljubetić.

Jerko Ljubetić, profesor i ugledni prevoditelj čileanskih pisaca hrvatskog podrijetla prilikom predavanja o Pepiti Turini
 
Pepita Turina, čileanska književnica hrvatskoga podrijetla
 
 
Ožujak 2007.
 

P U S Č P S N
      1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31
 
  Fotogalerija