Jak aplikować na eksperta?

Nabór prowadzony jest drogą elektroniczną poprzez e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.. Docelowo prowadzony będzie poprzez system LSI i zakładkę „Nabór kandydatów na ekspertów" na stronie PARP.

Jakie dokumenty należy składać?

Zgodnie z „Zasadami naboru wniosków o umieszczenie w wykazie kandydatów na ekspertów oraz współpracy z ekspertami, biorącymi udział w procesie wyboru projektów do dofinansowania do POIR, POPW, POWER na lata 2014-2020", osoba ubiegająca się o status kandydata na eksperta składa do PARP:

  • wniosek o umieszczenie w wykazie (załącznik nr 2 do Zasad),
  • dokumenty potwierdzające kwalifikacje,
  • oświadczenia (załącznik nr 5a, 5b, 6a [dla PO WER], 6b [dla PO IR], 6c [dla PO PW]),

Wniosek o umieszczenie w wykazie oraz dokumenty potwierdzające kwalifikacje i oświadczenie 5b można skanować i przesyłać elektronicznie na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript., natomiast pozostałe oświadczenie/a należy składać na piśmie.

Komplet dokumentów można również przesłać pocztą na adres:
Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości
ul. Pańska 81/83
00-834 Warszawa
z dopiskiem na kopercie „nabór kandydatów na ekspertów"

Czy oświadczenie/a mogą być składane drogą elektroniczną czy tylko tradycyjną?

Zgodnie z treścią art. 78 §1 Kodeksu Cywilnego do zachowania pisemnej formy czynności prawnej wystarcza złożenie własnoręcznego podpisu na dokumencie obejmującym treść oświadczenia woli. Paragraf 2 ww. artykułu stanowi natomiast, że takie oświadczenie złożone w postaci elektronicznej i opatrzone bezpiecznym podpisem elektronicznym weryfikowanym przy pomocy ważnego kwalifikowanego certyfikatu jest równoważne z oświadczeniem woli złożonym w formie pisemnej. W związku z tym informacja przesłana drogą e-mailową, bez wymaganego przepisami prawa podpisu elektronicznego lub faksem czy też SMS-em, nie zostanie uznana za formę pisemną.

Czy można wysłać oświadczenie/a (5a, 6a, 6b, 6c) poprzez profil zaufany w e-PUAP?

Taka forma nie będzie równoważna z formą pisemną przewidzianą w Kodeksie Cywilnym. Dotyczy to również oświadczenia o bezstronności. Art. 78 Kodeksu Cywilnego nie przewiduje formy złożenia oświadczenia woli poprzez profil zaufany e-PUAP, tak więc złożenie oświadczenia w tej formie nie może być traktowane jako złożenie oświadczenia woli w formie pisemnej. E-PUAP zgodnie z ustawą z dnia 17 lutego 2005 r.
o informatyzacji działalności podmiotów realizujących zadania publiczne (Dz. U. z 2013 r. poz. 235 ze zmianami) jest elektroniczną platformą usług administracji publicznej, wątpliwa jest więc możliwość wykorzystania go do takich czynności jak zawarcie umowy cywilnoprawnej z ekspertem. Ponadto zgodnie z art. 20b ust. 2 cytowanej ustawy dane w postaci elektronicznej opatrzone podpisem potwierdzonym profilem zaufanym e-PUAP są równoważne pod względem skutków prawnych dokumentowi opatrzonemu podpisem własnoręcznym, chyba że przepisy odrębne stanowią inaczej. Skutek ten nie obejmuje czynności dokonywanych na podstawie przepisów Kodeksu Cywilnego.

Czy Ekspert może ubiegać się o dofinansowanie do projektu w trakcie trwania współpracy z PARP przy ocenie wniosków konkursowych?

Wpisanie do wykazu kandydatów na ekspertów wyklucza ubieganie się o dotację w konkursach, w których ocenę zaangażowany jest ekspert. Zgodnie z rozdz. 8 ust. 1 lit. a) „Zasad naboru wniosków o umieszczenie w wykazie kandydatów na ekspertów oraz współpracy z ekspertami, biorącymi udział w procesie wyboru projektów do dofinansowania do POIR, POPW, POWER na lata 2014-2020", warunkiem korzystania z usług eksperta jest złożenie przez niego oświadczenia dotyczącego jego bezstronności. Uregulowanie to wynika z art. 49 ust. 8 Ustawy z dnia 11 lipca 2014 roku o zasadach realizacji programów w zakresie polityki spójności finansowych w perspektywie finansowej 2014-2020 (Dz.U.2014 poz.1146). Ekspert podpisuje oświadczenie o bezstronności każdorazowo przed rozpoczęciem świadczenia usług w ramach konkursu, do którego został zaangażowany. Przy czym Ekspert podpisuje oświadczenie dla projektów, wybieranych w trybie konkursowym dla wszystkich wnioskodawców, biorących udział w danym konkursie a dla projektów wybieranych w trybie pozakonkursowym tylko dla tego wnioskodawcy, którego projekt jest oceniany. Oznacza to, że jeżeli Ekspert po jakimś czasie współpracy z PARP przy ocenie wniosków podejmie decyzję o ubieganie się o dotację, wówczas jest zobligowany do poinformowania PARP o tym fakcie. Wówczas PARP zgodnie z rozdz. 8 ust. 2 „Zasad naboru wniosków o umieszczenie w wykazie kandydatów na ekspertów oraz współpracy z ekspertami, biorącymi udział w procesie wyboru projektów do dofinansowania do POIR, POPW, POWER na lata 2014-2020", może wyłączyć Eksperta z udziału w wyborze projektów albo ujawnić okoliczności, mogące budzić wątpliwość co do jego bezstronności i nie wyłączać go z udziału w wyborze projektów. A zatem decyzja w takim przypadku leży po stronie PARP i będzie zależna od okoliczności, które spowodowały sytuację konfliktu interesów.

Czy Ekspert, który w poprzedniej perspektywie finansowej (2007-2013) współpracował z PARP musi ponownie uczestniczyć w naborze?

Tak. Wymóg wynika z ustawy z dnia 11 lipca 2014 roku o zasadach realizacji programów w zakresie polityki spójności finansowych w perspektywie finansowej 2014-2020 (Dz.U.2014 poz.1146) oraz Wytycznych z dnia 31 marca 2015 roku w zakresie trybów wyboru projektów na lata 2014-2020 (MIiR/H 2014-2020/9(01)/03/2015).

Czy koniecznie trzeba wypełnić kolumnę „specjalizacja" we wniosku o umieszczenie w wykazie (załącznik nr 2 do Zasad)?

Kolumna ta nie jest obligatoryjna, aczkolwiek jest bardzo pomocna w procesie doboru ekspertów. Specjalizacja ma charakter pomocniczy do dziedziny. Została celowo wpisana we wniosku tak aby osoba aplikująca o umieszczenie w Wykazie na eksperta miał możliwość uszczegółowienia dziedziny, w której się specjalizuje.

id: 48440
Podziel się: