Головна
КИЇВСЬКИЙ НАЦІОНАЛЬНИЙ УНІВЕРСИТЕТ ІМЕНІ ТАРАСА ШЕВЧЕНКА
Навчально-Науковий Центр
Навчально-Науковий Центр
"Інститут Біології"
"Інститут Біології"
Зараз 3-є серпня 2014-го року, 21:44
Структура
Кафедра біохімії
Кафедра біофізики
Кафедра ботанiки
Кафедра вiрусологiї
Кафедра загальної та
молекулярної генетики
Кафедра зоологiї
Кафедра екологiї та
охорони навколишнього
середовища
Кафедра фiзiологiї
людини i тварин
Кафедра фiзiологiї та
екологiї рослин
Кафедра цитологiї,
гiстологiї та бiологiї
розвитку
Науково-дослідний
інститут фізіології
імені академіка Петра
Богача
Інформаційно-обчислювальний
сектор
Зоологічний музей
>Ботанiчний сад
Канiвський природний
заповiдник
Науково-дослідна
лабораторія
мікробіологічних та
імунологічних проблем
біотехнології

Ботанiчний сад


Сайт Ботанічного саду імені акад. О.В. Фоміна

22 травня 1999 р. виповнилося 160 років від дня заснування Ботанічного саду ім. акад. О.В. Фоміна - одного з найстаріших ботанічних закладів нашої країни, який протягом цілого століття був головним осередком розвитку ботанічної науки на Україні. Багаторічна історія Ботанічного саду відмічена значним внеском його в справу підготовки фахівців-біологів, розвитку наукових основ інтродукції рослин, збереження їх генофонду, пропаганди біологічних та природоохоронних знань. Сотні видів екзотичних рослин, пройшовши випробування в Ботанічному саду, були широко інтродуковані в різних регіонах України.

Зібрання колекцій рослин-інтродуцентів, всебічне вивчення їх та введення найбільш цінних у культуру було і досі залишається одним із головних напрямків діяльності Ботанічного саду.

Зважаючи на величезний внесок академіка О.В. Фоміна в розвиток ботанічної науки та збереження і поповнення рослинних фондів, Ботанічному саду в 1935 р. було присвоєно ім'я цього визначного вченого.

У Ботанічному саду зусиллями кількох поколінь ботаніків зібрана унікальна колекція рослин різного географічного походження, яка налічує понад 8000 видів, різновидностей, форм та сортів, у тому числі близько 4000 тропічних і субтропічних рослин.

Велику цінність являють висажені на території Ботанічного саду ще при його закладенні деревні рослини, вік яких сягає 160 років. Це, зокрема, Pinus strobus L.,P.pallasiana Lamb.,P.montana Mill. Вік понад 100 років мають екземпляри Juglans nigra L., Ginkgo biloba I., Taxus bassata I., Ceitis caucasica Willd. та ін.

Колекція листопадних магнолій, куратором яких є Коршук Т. П., налічує понад 40 видів, гібридів та форм. Окремі особини цих реліктових рослин досягли віку понад 50 років, цвітуть і плодоносять. У колекції Ботанічного саду широко представлений рід Rhododendron.L. - 150 видів, різновидностей, форм та гібридів. 20 таксонів визнано перспективними для зеленого будівництва, і тепер вони широко впроваджуються у виробництво (куратор - канд. с.-г. наук А.У. Зарубенко)

У Ботанічному саду зібрана найбільша на Україні колекція роду Cotoneaster Medic, що налічує біля 150 форм і гібридів, куратором якої є доктор біол. наук Г.Т. Гревцова.

Значною за об'ємом є також колекція видів родів Spiraea L.і Grataegus L.(понад 80 таксономічних одиниць).

Колекція троянд нараховує 87 сортів та 8 садових груп (куратори - кандидат біол. наук О.О. Ткачук та О.А. Ткачук).

У секторі інтродукції трав'янистих рослин до колекції залучаються якомога більше корисних рослин, а також рідкісних і зникаючих видів, котрі потребують охорони.

В експозиціях сектора досить широко представлені папоротеві, колекція яких налічує більше 100 таксонів (куратор - кандидат біол. наук Н.М. Стеценко).

На ділянці "Система вищих рослин" зібрано близько 500 видів рослин, розміщених за філогенетичною системою, опрацьованою акад. А.Л. Тахтаджяном (куратор - кандидат біол. наук Г.С. Куковиця).

З метою вивчення в умовах культури методів розмноження і відновлення запасів у природі рідкісних та зникаючих видів рослин у Ботанічному саду зібрана колекція таких видів, яка налічує майже 150 видів (куратор - кандидат біол. наук Г.С. Куковиця).

На ділянках Ботанічного саду можна ознайомитися також із значним зібранням лікарських рослин та представників гірської флори, кожне з яких налічує понад 200 таксономічних одиниць (куратори -доктор біол. наук Г.К. Смик, В.А. Меншова та В.І. Березкіна).

Такі значні зібрання трав'янистих рослин поряд із забезпеченням на високому рівні навчального процесу та освітньої роботи служать цінною експериментальною базою для проведення досліджень із збереження рослинної різноманітності, а також є джерелом поповнення корисних для людини рослин.

Важливою формою освоєння рослинних ресурсів світової флори є інтродукція тропічних та субтропічних рослин, що проводиться ботанічними садами помірної зони. У фондах Ботанічного саду налічується близько 4000 видів тропічних та субтропічних рослин, що ставить нашу колекцію в розряд найбільших в Україні. Особливо велику цінність у колекції мають вікові екземпляри рослин, зокрема 200-річний екземпляр енцефаляртоса колючого, 180-річні екземпляри пальм - лівістони південної та юбеї чілійської та інших. Ці рослини набули властивого їм розміру, а 30-метрова заввишки оранжерея дає змогу створити необхідні умови для росту і розвитку цих "велетнів" (куратор - В.Б. Грабовський).

Унікальним є зібрання сукулентних рослин, яке налічує біля 2000 таксономічних одиниць і є найчисленнішим у нашій країні (куратори - кандидат біол. наук В.В. Нікітіна, М.М. Гайдаржі, Д.Н. Широбокова, К.М. Баглай).

Із найдревніших наземних рослин в оранжереях представлено 150 таксонів папоротеподібних та кілька десятків голонасінних (куратор - Л.П. Гордзієвська).

Багатою є колекція водних та прибережно-водних рослин, яка складається з 342 назв рослин, що належать до 117 родів та 60 родин (куратор Т.П.Мазур).

Значне місце в оранжереях займають представники родин: Бромелієвих (119 таксонів), Ароїдних (96 таксонів) та Орхідних (90 таксонів) (куратор Т.В. Коломієць).

Особливу зацікавленість у відвідувачів викликає група корисних рослин тропічної зони, а саме кофейне та динне дерево, кокосова пальма, банан карликовий, коричне дерево тощо (куратори О. В. Сидоренко, О.Ф. Козлов).

Поповнення колекційних фондів оранжерей відбувається шляхом вирощування нових рослин з насіння у розводжувальній оранжереї. Щороку тут вирощується біля 500 видів тропічних та субтропічних рослин (куратор - Г.Ф. Лебеда).

В оранжереях за ботаніко-географічним принципом створені експозиції, в яких представлені найхарактерніші види рослин основних флористичних областей тропіків та субтропіків, що значно полегшує вивчення флори та рослинності окремих географічних районів студентами і школярами.

У Ботанічному саду особливого розвитку набули фізіолого-біохімічні дослідження, метою яких є підвищення стійкості рослин, пошук серед них рослин, котрі містять фізіологічно-активні речовини, розробку методів мікроклонального розмноження рідкісних і зникаючих видів, а також корисних рослин, розмноження яких традиційними методами ускладнене. Керівником цих робіт є завідуючий сектором фізіології та біохімії рослин-інтродуцентів кандидат біол. наук В.Ф. Лапчик, а виконавцями -кандидат біол. наук В.П. Кучеренко., В.І. Северин, Т.П. Коршук, В.О. Ступницький, Г.О. Рудик та ін.

З метою захисту рослин-інтродуцентів у Ботанічному саду розробляються наукові основи боротьби зі шкідниками та хворобами рослин за допомогою біологічних методів. Виконавцями цих робіт є кандидат біол. наук П.Я Чумак, П.М. Корецький, а також Л.С. Школьна.

З метою поповнення колекцій рослин-інтродуцентів Ботанічний сад здійснює постійний обмін насінними каталогами, а також рослинним матеріалом з багатьма вітчизняними та 300 ботанічними закладами 50 країн. Звідси щороку відправляється більше 3000 зразків насінного та іншого посадкового матеріалу, і така ж кількість його надходить (куратор - кандидат біол. наук Г.С. Білокінь).

До структури Ботанічного саду входить ботанічний музей, створений у 1934 р. На сьогодні в його фондах налічується понад 20 000 гербарних зразків, а в експозиціях представлено більше 2 000 натурних експонатів вищих і нижчих рослин. У музеї також експонуються наукові праці, рослинні препарати, гербарні зразки та інші предмети, якими користувався акад. С. Г. Навашин.

Одночасно із заснуванням Ботанічного саду була започаткована наукова бібліотека, в фондах якої тепер налічується понад 40 000 книг та журналів з питань ботаніки та інших напрямків біології (зав. бібліотекою - Г.М. Северин).

Телефон для довідок: (044) 234-60-56 Адреса: м. Київ, вул. Комінтерна, 1


 
Новий сайт ННЦ"Інститут Біології" Український біологічний сайт