Укр   Eng   

Пошук по сайту

Профіль
Новини
Прес-інформація
       Виступи
       Iнтерв'ю
Прес-служба
Фотоальбом
Благодійний фонд

Прес-iнформацiя :: Виступи

П.Порошенко: Влада потребує свободи слова, якщо вона хоче робити реформи (Програма ШУСТЕР LIVE)

17.02.2011 14:00

Виступ Петра Порошенка під час прямого ефіру програми ШУСТЕР LIVE
11.02.11

Про відставку Президента Єгипту Хосні Мубарака

Це уроки для всього світу. В умовах, коли влада відгороджується від суспільства парканами, фальсифікуються виборів, народ зрозумів, що від його волевиявлення, попри те, що він є носієм державної влади, фактично нічого не залежить. Ситуація в Єгипті не має нічого спільного з економічною ситуацією в цій країні. Адже рівень розвитку, достатньо високий рівень ВВП на душу населення, низькі темпи інфляції і лідерство країни по залученню іноземних інвестицій не дозволяють говорити, що причина протестів – виключно економічні негаразди. Причина масових протестів народу Єгипту була політична. В країні не проводилися реформи, несправедливо перерозподілявся ВВП, була пригнічена демократія… Коли почалися перші виступи народу, який вийшов на центральну площу Каіру, через 2-3 дні перевдягнуті співробітники спецслужб почали вчиняти провокації, сподіваючись на те, що вдасться розігнати протести народу. І в перші дні акцій реакція світового співтовариства була дуже стриманою. Тому що була насправді небезпека втрати контролю в країні, яка вважається, якщо хочете цивілізаційним оплотом в регіоні Північної Африки та й в арабському світі.

Насправді стабілізація ситуації в Єгипті є дуже важливою міжнародної темою. Тому стримана оцінка всіх світових держав щодо цих виступів, на жаль, була дуже негативно сприйнята всередині самого Єгипту,  де панував антизахідний настрій. Тим більше, що серед опозиції, була відома організація "Брати мусульмани", яка активно працювала в Єгипті і була підтримана з боку Саудівської Аравії та певних фінансових донорів. Вони, насправді, проводили дуже цікаву політику, коли робили величезні соціальні виплати під ісламською парасолькою. Біля мечетей були школи, біля мечетей на мусульманські кошти будувалися лікарні, проводилися різні освітні програми і все таке інше. В такий спосіб намагалися стихійний народний протест спрямувати в мусульманський напрям. Поки цього не вдалося зробити і стихійний протест  не  переріс в тотальний безлад. Хоча небезпека продовжує існувати.  Є надія, що тимчасова передача влади військовим призведе в майбутньому до організації вільного волевиявлення громадян, яке врешті решт здатне призвести до початку реальних демократичних реформ, реформи Конституції в цій країні. Відтак, залишається надія на те, що Єгипет залишиться передовою країною регіону.

В цілому, я хочу привітати всіх з тим, що провокації, які були в Єгипті не зупинили  визвольний рух нарду. Я вважаю це дуже добрим прикладом для усіх.


Про різке зростання ціни на гречку

Треба нарешті професійно про це поговорити. Я ризикну вступити в суперечку і не підтримати ідею, яка б мала сто відсоткову підтримку - що в усьому винні спекулянти. Ця позиція є дуже яскравою, але немає нічого спільного з істиною. В 1974 році Радянський Союз під керівництвом мудрого Леоніда Ілліча прийняв продовольчу програму щодо продовольчої безпеки. Продовольча програма за 5 років мала б забезпечити продуктами харчування кожну радянську родину. Як вона спрацювала, ви знаєте. Так само, як подібна ж програма б забезпечила в 2000 році кожну родину квартирою. Працювали великі підрозділи боротьби зі спекулянтами, окремий підрозділ ОБХСС, були величезні важелі регулювання ринків, а ринки складались виключно з регулювання, були величезні площі господарства, які належали державі, або перебували в кооперативній власності… Було все, єдине, чого не було - гречки в магазинах.

Ми живемо не в 75-80 роках, а у 2011 році. Професійна влада 21 століття мала б робити наступним чином. Не треба нам інспекції по цінах, яка з хабарі буде обходити магазини, брати хабарі і не штрафувати, не надаючи ніякої об’єктивної інформації до уряду. А от спотворена інформація буде йти довгих пару місяців, а тим часом будуть писати, що гречка в нас по 12, коли в реальності - вона по 29. Сьогодні, уряд, який займається виключно адмініструванням і розподіленням, не може бути ефективним, бо розподіляти нема чого. Уряд має стимулювати економіку, збільшувати пропозицію на ринок. І це не є питання сільського господарства - це є питанням міністерства економіки, не галузевого, а функціонального міністерства.

У 21-й сторіччі, в режимі реального часу маючи інтернет не важко провести незалежний моніторинг в двох, чотирьох або в тисячах торговельних точках. В режимі реального часу, не лише на столі прем'єр-міністра, який якимось таємним чином формує показник інфляції, об’єктивна інформація повинна бути доступна. Ціни на продукти харчування зросли в 20,30,40, 60%, ціни на тарифи зросли в 20-50%, ціни на послуги, пальне, транспорт зросли на 20-30%. Ми усі це бачимо. А яка ж у нас інфляція? Дев’ять відсотків. Яким же чином це рахується? Нікому з нас це знати не положено. Жоден не відповість як формується показник інфляції. Чому так відбувається? Це, шановні, щоб ви знали, державна таємниця. Що це викликає. А це викликає втрату довіру до уряду, до влади, недовіру до інформації, яку уряд надає. Саме тому, коли уряд каже, що ціни не будуть зростати, що ви в першу чергу робите? Йдете і купуєте на ринку, бо точно знаєте, що ціни будуть зростати, адже все буде відбуватись до навпаки.

Що потім робить уряд? Звинувачує сільгоспвиробників, які приховують товар, потім звинувачує спекулянтів, врешті-решт звинувачує Савіка, Петра Магу і Порошенка, журналістів, які розповсюджують цю інформацію, створюють паніку і в такий спосіб заважають жити нашим шановним бюрократам, які не вміють працювати.

Що треба робити? Шановні, перше, гречка дійсно не росте по всьому світу. Вона росте в Росїі, Україні, Білорусі. Про Китай нікому не кажіть, бо більшість там -  це інша гречка, її можна використовувати на корм скоту, але окремі сорти теоретично, я не виключаю, можна  використовувати … Тому може й  буде завезена крупа і вирішене питання.

Але я можу навести інший приклад. У 2004-2005 рр цукор коштував 2.50 грн. Тільки виробники цукру підняли ціну до 4 гривень, до рівня собівартості, тому що подорожчало пальне, засоби захисту рослин, сільськогосподарська техніка. Що відбулося? Прийшов Антимонопольний комітет і оштрафував усіх виробників цукру на 17 млн. грн.. Що зробили виробники цукру наступного року? Припинили вирощувати цукровий буряк. Після цього ціна на цукор зросла з 4 до 7 - 8 гривень. Я веду це до того, що як тільки уряд стає регулювати будь-який продукт, ціна повзе вгору. Зараз він почав регулювати ринок зерна запровадженням квот. Квоти почали продавати на чорному ринку. Переконаний, якщо б ще у вересні місяці не своїй фірмі дозволили ввезти 20 тис. тонн гречки, бо це корупційна схема, яка приречена на те, що на ринок вона попаде по дорогій цін, а володіючи інформацією про необхідну кількість для споживання, було негайно знято мито, то проблеми взагалі не було б. Наприклад, 15-го числа в он-лайні побачили що ціна зростає в Севєродонецку чи Червонограді Львівської області – зробили інтервенцію. 20-го ціни не знизились - зняли миттєво пошліну. Уряд має діяти швидко, ефективно і рішуче. Дозволили всім на місяць, хто за цей час встигне завезти стільки скільки зможе, нехай завозить - збиває ціну.

Це дисбаланси Міністерства економіки, які своєчасно не були виправлені. Як тільки почнуть регулювати старими методами, ми залишимось без гречки до наступного року. Дайте можливість сільгоспвиробнику без податківця, який приходить і грабує його, без фіто санітарного контролю, який бере хабарі, без еколога, без представника райадміністрації, який каже йому за скільки і кому продавати, без міліції, податкової та величезної армії трутнів, які сидять на сільгоспвиробнику, через що зростає ціна, дайте можливість йому чесно виростити продукцію і забезпечити харчами не лише Україну, а й  весь світ.

 

Щодо свободи слова

Коли ми говоримо про свободу слова – для більшості людей це якась абстрактна категорія, яка стоїть на багато більш далекому місті, ніж ціни на продукти харчування, боротьба  з корупцією, зарплата і  ефективно функціонуюча влада. Нібито це не є питання життєвої необхідності. І не є головною загрозою в умовах економічної кризи для України. Треба піднімати економіку, покращувати життя  шляхом реформ. Але, що треба для проведення економічних  реформ в державі? Дві головні складових окрім політичної волі. Перше -  довіра до влади, яка проводить реформи. І друге – гроші. Адже реформи справа дуже недешева. З грошима у нас  нібито ситуація покращується після початку співпраці з МВФ. 15 мільярдів вже надійшло минулого року і подушка для мінімізації наслідків реформ сформована. А от з довірою до влади є певні проблеми. Рейтинг влади сьогодні на відміну від березня-квітня, коли нова влада починала свою діяльність, якщо не помиляюся довіра до президента складала в межах  60%, довіра до ПР складала в межах 40%. І це звичайно був найкращий час, коли люди готові пробачити багато речей владі, довіряючи напрямкам, пропозиціям, устремлінням.

Сьогодні боротьба із свободою слова перетворила журналістів,  які насправді можуть бути величезними союзниками влади у наведенні порядку, перетворила їх у ворогів. В  який спосіб? От який є найбільш ефективний спосіб боротьби з корупцією? На моє глибоке переконання біля кожного корупціонера, починаючи від ДАІшника, який стоїть на дорозі, і закінчуючи податківцем, який бере хабарі і не повертає ПДВ, есбеушника чи міліціонера не поставиш. Тому що часто, на жаль, вони самі є корупціонерами. Єдиний спосіб перетворити  і побороти це явище – це світло. Корупціонери, як єгипетські мумії, коли на них  падає світло - вони розсипаються. Якби влада на кожне критичне зауваження миттєво реагувала. Наприклад, ми сказали про «Лівеллу», про  корупцію в державних закупівлях, про  корупцію при розподілі квот за експорт зерна, про корупцію на митницях при завезенні тощо. Якби на кожне справедливе розслідування журналіста влада демонструвала свою прозорість, відкритість і рішучість, скажіть будь ласка – чи довіряли б ви такій владі? Очевидно.  Коли б така влада казала, що шановні, ми починаємо реформи. Причому починаємо з себе:  скорочуємо фінансування наших бюджетних витрат, пересідаємо з лімузинів на бувші у використанні  машини тощо. Це було б зрозумілим і тому підтримано суспільством. А в нас, коли ви приїжджаєте до будь-якого району або заходите в будь-який районний центр, який перший гарний будинок ви маєте можливість побачити? Я вам підкажу – два. Державна податкова адміністрація і  Державна районна адміністрація. Школи, лікарні, дитячі садочки, будинки культури та інші будинки, які формують суспільну підтримку будуть зруйновані…

Я переконаний, що влада конче потребує свободи слова, якщо вона хоче робити реформи. Альтернативи цьому  немає.



Петро Порошенко і маленький Михайлик. Святкування Дня знань в Університеті банківської справи НБУ
Петро Порошенко і маленький Михайлик. Святкування Дня знань в Університеті банківської справи НБУ

Iнтерв'ю


02.06.2011 Петр Порошенко: Коррупция стала неизбежной



16.03.2011 Петр Порошенко: Стабильность власти и ее способность принимать решения не может быть самоцелью (часть II)



16.03.2011 Петр Порошенко: Стабильность власти и ее способность принимать решения не может быть самоцелью (часть I)


Copyright © 2006