Poľnohospodárstvo a Rozvoj Vidieka

Európska Komisia > Poľnohospodárstvo a Rozvoj Vidieka

Kontakt | Hľadať na portáli EURÓPA

Kombajn

Prejsť na ďalší odsek

Pôvodná SPP

Korene SPP siahajú do západnej Európy päťdesiatych rokov, keď vojnové roky spôsobili spoločnostiam ujmu. Poľnohospodárstvo bolo ochromené a nebolo možné zaručiť dodávky potravín. V počiatočnej SPP sa kládol dôraz na podporu lepšej produktivity poľnohospodárstva, aby mali spotrebitelia stabilné dodávky dostupných potravín a na zabezpečenie toho, aby mala EÚ životaschopný sektor poľnohospodárstva. SPP ponúkala dotácie a systémy, ktoré zaručovali poľnohospodárom vysoké ceny a poskytovala im tak stimuly, aby vyrábali viac. Poskytovala sa finančná pomoc na reštrukturalizáciu poľnohospodárstva, napríklad podporovaním investícií do poľnohospodárskych podnikov v prospech rastu poľnohospodárskych podnikov a riadenia technologických zručností, aby sa včas prispôsobili hospodárskym a spoločenským podmienkam v tomto období. Zaviedli sa určité opatrenia vo forme pomoci na predčasný odchod do dôchodku, na odborné vzdelávanie a pomoc v prospech znevýhodnených oblastí.

Dobytok na pastveOd osemdesiatych rokov bola SPP veľmi úspešná v plnení svojho cieľa – dosiahnuť sebestačnosť EÚ. EÚ však odrazu musela zápasiť s takmer trvalými prebytkami najdôležitejších poľnohospodárskych komodít, z ktorých sa niektoré vyvážali (pomocou dotácií), iné sa museli uskladňovať alebo likvidovať v rámci EÚ.

Tieto opatrenia vyžadovali vysoké rozpočtové náklady, narúšali niektoré svetové trhy, nie vždy slúžili najlepším záujmom poľnohospodárov, a to do tej miery, že sa rýchlo stali neobľúbenými u spotrebiteľov a daňových poplatníkov. Spoločnosť sa súčasne čoraz väčšmi zaujímala o udržateľnosť poľnohospodárstva z hľadiska životného prostredia, pričom významným míľnikom bol Samit Zeme, ktorý sa konal v Riu (1992) začiatkom deväťdesiatych rokov.

SPP sa musela zmeniť… a aj sa zmenila!

 

SPP dnes

Mnohé významné zmeny SPP sa už urobili v osemdesiatych rokoch, ale predovšetkým začiatkom deväťdesiatych rokov. Výrobné limity pomohli obmedziť prebytky (kvóty mlieka v roku 1983). Nový dôraz sa potom kládol na poľnohospodárstvo priaznivejšie k životnému prostrediu. Poľnohospodári sa museli väčšmi zaujímať o trh a aj keď dostávali priamu pomoc, museli reagovať na meniace sa priority verejnosti (MacSharryho reforma z roku 1992).

Tento posun dôrazu, ktorý sa uskutočnil v roku 1999 v rámci Agendy 2000, presadzuje konkurencieschopnosť európskeho poľnohospodárstva, zahŕňal aj dôležitý nový prvok – politiku rozvoja vidieka podporujúcu mnohé vidiecke iniciatívy a zároveň pomáhajúcu poľnohospodárom, aby reštrukturalizovali svoje poľnohospodárske podniky, diverzifikovali a zdokonaľovali odbyt svojich výrobkov. Stanovila sa horná hranica rozpočtu s cieľom ubezpečiť daňových poplatníkov, že náklady na SPP sa nevymknú spod kontroly. Nakoniec sa v roku 2003 dohodla ďalšia zásadná reforma.

Poľnohospodárska krajinaPoľnohospodári už nedostávajú platby len za to, aby vyrábali potraviny. SPP sa dnes riadi dopytom. V plnom rozsahu zohľadňuje záujmy spotrebiteľov a daňových poplatníkov, pričom EÚ poskytuje poľnohospodárom slobodu vyrábať to, čo trh potrebuje. Čím viac poľnohospodári v minulosti vyrobili, tým viac dostávali dotácií. Odteraz sa prevažná väčšina pomoci poľnohospodárom vypláca nezávisle od toho, koľko vyrobia. Podľa nového systému poľnohospodári stále dostávajú priame platby, aby si udržali stabilitu príjmu, ale väzba na výrobu sa prerušila. Okrem toho, poľnohospodári musia dodržiavať normy z oblasti životného prostredia, bezpečnosti potravín, ochrany rastlín a blaha zvierat. Poľnohospodári, ktorí uvedené normy nedodržiavajú, budú čeliť zníženiam ich priamych platieb (podmienka známa ako „krížové plnenie“). Prerušenie väzby medzi dotáciami a výrobou (zvyčajne označované ako „oddelenie platieb od produkcie“) umožní poľnohospodárom EÚ, aby sa väčšmi orientovali na trh. Budú môcť slobodne vyrábať to, čo im prináša najväčší zisk, zatiaľ čo budú ešte stále využívať potrebnú stabilitu príjmu.

Tento súbor reforiem teraz načrtol jasnejšiu budúcnosť SPP, pretože zreteľnejšie ukázal svoju hodnotu celej spoločnosti.

Graf: PODIEL POL’NOHOSPODÁRSTVA NA HRUBOM DOMÁCOM PRODUKTE (HDP) V % – 2005

Zobraziť obrázok vo veľkom rozlíšení