1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Економіка

  • Музей просто неба

    Пам’ятники – мовчазні свідки минулого

    Музей просто неба

    Пам’ятники – це матеріальне вираження ідеології. Ставлення до пам’ятників у Центральній та Південно-східній Європі показує, як громадяни бачать минуле своїх країн і як вони зараз себе ідентифікують – незалежно від того, чи йдеться про скульптурне зображення Йосипа Броза Тіто в Хорватії, чи про угорський музей старих комуністичних скульптур просто неба (фото).

  • Піраміда Енвера Ходжі

    Пам’ятники – мовчазні свідки минулого

    Піраміда Енвера Ходжі

    Енвер Ходжа був одним із навідоміших очільників соціалістичного табору. Після його смерті у 1985 році послідовники спорудили на його честь 22-метрову піраміду в Тирані. Влада Албанії хоче знести споруду та побудувати на її місці нове приміщення парламенту. Тисячі албанців протестують, навіть ті, які постраждали від режиму Ходжі: люди хочуть зберегти будівлю як пам’ятник жертвам трагічних подій.

  • Були собі двоє друзів

    Пам’ятники – мовчазні свідки минулого

    Були собі двоє друзів

    Цей пам’ятник у Приштині був споруджений у 1961 році на честь чорногорця Боро Вукміровича й албанця Раміза Садику, уславлених героїв антифашистської боротьби в колишній Югославії. У 1943 році вони були вбиті італійськими солдатами. Пізніше, у 1999 році, бюст Боро прибрали – багато албанців у Косово не сприймали його через слов’янське походження.

  • Братерство та єднання

    Пам’ятники – мовчазні свідки минулого

    Братерство та єднання

    Цей пам’ятник у Приштині мав би символізувати братерство та єднання албанців та сербів. Після інтервенції військ НАТО в 1999 році невідомі хотіли підірвати його, проте їм це не вдалося. Пізніше студенти пофарбували фігури в кольори прапорів західних країн, які підтримали незалежність Косово. Влада хоче знищити пам’ятник, щоб на його місці побудувати підземний паркінг.

  • Нові

    Пам’ятники – мовчазні свідки минулого

    Нові "старі" герої

    Більше трьох тисяч пам’ятників комуністичного часу зруйновано в Македонії. Деякі статуї в Білоті та Велесі націоналісти просто скинули в місцеву річку. Македонська влада не переймається їхнім відновленням, але сприяє спорудженню нових – на честь античних героїв (на фото пам'ятник Александру Македонському в Скоп’є).

  • Спадок Чаушеску

    Пам’ятники – мовчазні свідки минулого

    Спадок Чаушеску

    Бухарест, площа Свободи з грізним палацом Чаушеску: останній тренд – фотографуватися на тлі цього бетонного блоку під час урочистих заходів. Молодь у сучасній Румунії абсолютно недбало ставиться до спадщини жорстокої диктатури, скаржаться румунські історики.

  • Ностальгія за Югославією

    Пам’ятники – мовчазні свідки минулого

    Ностальгія за Югославією

    Пам’ятник Йосипу Брозу Тіто в Кумровці (селищі, де він народився) невідомі зруйнували в 2004 році. У новій Хорватії президента колишньої Югославії сприймають неоднозначно, але пам’ятник швидко відновили. І зараз Кумровець знову є улюбленим місцем для тих, хто відчуває ностальгію за югославським періодом.

  • Монументальна архітектура

    Пам’ятники – мовчазні свідки минулого

    Монументальна архітектура

    Пам’ятник на Петровій Горі є одним з найбільш вражаючих прикладів монументальної архітектури соціалістичної Югославії. У часи Другої світової війни тут діяв головний партизанський штаб. На початку 1990-х років, за часів сербської окупації, комплекс був пошкоджений. Занепад продовжувався і після того, як територію відвоювали хорвати.

  • Легендарні бої

    Пам’ятники – мовчазні свідки минулого

    Легендарні бої

    Пам’ятник Тьєнтиште на річці Сутьєска (Боснія і Герцеговина) нагадує про боротьбу між партизанами та німецько-італійськими військами під час Другої світової війни. Він був споруджений у 1973 році на честь усіх загиблих у боротьбі проти фашизму. На початку 90-х років пам’ятник був майже зруйнований (фото вгорі). Але після реставрації має набагато кращий вигляд.

  • Пам’ятники – мовчазні свідки минулого

    "Символ режиму"

    Пам’ятнику Маклйен у Боснії пощастило менше. Він був споруджений у 1978 році як нагадування про героїчну битву з фашистськими військами на річці Неретва. У 2000 році був повністю зруйнований. Маклйен "символізував комуністичний режим", говорять противники пам’ятника.

  • Нова влада, нова назва

    Пам’ятники – мовчазні свідки минулого

    Нова влада, нова назва

    Деякі назви вулиць у Сербії змінюються майже так само часто, як уряди. Ця табличка з Белграда (фото) тому доказ. На ній перераховані всі назви вулиці за останні 140 років. Теперішню назву (Свєтогорська) вулиця вже двічі мала в минулому.

  • Сумні солдати

    Пам’ятники – мовчазні свідки минулого

    Сумні солдати

    Пам’ятник у Парку болгарсько-радянської дружби у Варні був споруджений у 1978 році. Він височить на рівні 110 метрів над містом. Зараз скульптура нагадує руїну з недалекого минулого країни. І більшість болгар могли би чудово обійтися і без цього пам'ятника.


    Автор: Сречко Матіч / Єрко Бакотін / Наталія Манич