HAL9000

iss@uaznia.net


Wygodny czytnik RSS na własnym serwerze - TT-RSS

TT-RSS to czytnik RSS na licencji GNU GPL, przeznaczony do instalacji i uruchomienia na własnym serwerze.

Gdy jakieś dwa lata temu szukałem czytnika RSS, który działałby online zaskoczyło mnie jak mały jest wybór. Dwa serwisy, które stanowiły konkurencję dla Google Readera (nazw nie pamiętam) nie nadawały się do użycia. Jeden zapowiadał rychłe zakończenie działania, a drugi przechodził w ręce innego właściciela, który miał inną wizję serwisu. Google Reader z kolei odpadł, gdyż to kolejna macka firmy, która chce wiedzieć o nas wszystko.

Znalazłem jednak rozwiązanie w postaci TT-RSS - czytnika, którego kod jest na wolnej licencji, a wszelkie gromadzone dane są pod naszą kontrolą. Instalacja jest dość prosta, więc nie będę jej opisywał. Wymagania ma raczej standardowe - Apache lub Lightppd, PHP i PostgreSQL lub MySQL. Warto też mieć dostęp do crona, ale AFAIR może działać i bez tego.

Screenshot TT-RSS

TT-RSS ma chyba wszystko, co czytnik RSS mieć powinien. Przynajmniej wg mnie. Nie porównam go z Google Readerem, gdyż nigdy z niego nie korzystałem.

Subskrybowane feedy można poukładać w osobnych kategoriach/folderach oraz przypisywać tagi. Przydatne posty można oznaczyć gwiazdką, co uchroni je przed usunięciem, gdy minie ich czas przydatności do spożycia. Można je również wstawić do publicznego kanału RSS, który możemy wyświetlać np. na blogu. Są też jakieś gadżety do dzielenia się postem przez maila albo twittera, ale z tego nie korzystam, więc nie wiem jak to się sprawdza.

Poza tym mamy specjalny kanał nowości - posty ze wszystkich kanałów, które pojawiły się w ciągu ostatnich 24h (lub innym czasie, który można zmienić w preferencjach). Jest też wspomniany kanał publiczny. A także opcja wysyłania nowych wpisów mailem (np. codziennie lub co tydzień).

Standardowy interfejs jest wygodny w obsłudze. Składa się z trzech paneli - listy kanałów, listy postów w otwartym kanale i podglądu postu. Wygodę obsługi zapewniają skróty klawiszowe do najważniejszych funkcji. Dostępne są też takie opcje jak grupowanie postów wg kanałów (gdy przeglądamy posty z kilku kanałów - np. najnowsze albo całą kategorię) albo tryb łączący listę z podglądem (taka lista, ale zamiast nagłówków wyświetlane są całe wpisy).

Dla posiadaczy smartfonów przewidziany został interfejs mobilny (chyba nie jest specjalnie eksponowany, więc podpowiadam, że na końcu adresu trzeba dopisać /mobile), a także przynajmniej dwie dedykowane appki na androida.

Jako dodatkową zaletę wymienię jeszcze łatwą aktualizację, która polega na nadpisaniu wszystkich plików poza konfiguracją i cache'em ikonek. Czasem trzeba tylko dopisać w configu nową opcję i to wszystko. Nie jest to znany z Piwika i Wordpressa one-click update, ale trudno coś zrobić źle. Robiłem to już kilka lub kilkanaście razy i jedyny błąd jaki wystąpił został naprawiony przez wyczyszczenie cache'u przeglądarki.

TT-RSS można uruchomić w trybie single user, który nie wymaga utworzenia konta, ale nie jest też zabezpieczony hasłem - nadaje się zatem wyłącznie wtedy, gdy nie zamierzamy łączyć się z naszym czytnikiem przez internet. Można też użyć trybu multi user, który oprócz wyższego bezpieczeństwa daje nam możliwość utworzenia osobnych kont dla krewnych i znajomych królika.

Ostatecznie można też założyć konto na http://online.tt-rss.org/ - prywatnym serwerze autora programu. Ale nie gwarantuje on nieprzerwanej dostępności usługi.

Krótko mówiąc - jeśli dopiero szukasz czytnika RSS online albo masz dość Google Readera wypróbuj TT-RSS.

PS. Minister Zdrowia ostrzega - nadmiar śledzonych kanałów RSS jest szkodliwy.

14 komentarzy

Napisał iss w dniu: 11 lipca 2012, 08:14:14; Kategorie: Komputry, Polecane, Techblog, Wolne Oprogramowanie

MiniBorg: MiniLinki

MiniBorg: MiniWpisy

Orange - Blokada połączeń z numerów zastrzeżonych

17 marca 2011, 10:04:08

Jak podaje Dziennik Internautów sieć Orange wprowadziła możliwość blokady połączeń przychodzących z numerów zastrzeżonych. Jest to chyba sieć, która najdłużej zwlekała z uruchomieniem tej usługi.

Dzwoniący usłyszy komunikat z prośbą o włączenie prezentacji numeru lub wysłanie SMS-a, po czym połączenie zostanie zakończone albo przełączone na pocztę głosową.

Być może Orange ociągał się tak długo, bo ich partnerzy (konsultanci) dzwoniący z nowymi "rewelacyjnymi" ofertami korzystają najczęściej z zastrzeżonych numerów. Nevermore. BTW Podlinkowałbym do odpowiedniego punktu FAQ Orange, ale się nie da.

1 komentarz

Polecane artykuły w prawym górnym rogu

28 września 2010, 14:57:40

Zainstalowałem w prawym górnym rogu ramkę z linkami do artykułów, które mnie ostatnio zainteresowały. Zastosowałem dwa bardzo fajne narzędzia - Feed2JS i Tiny Tiny RSS.

Czytaj dalej; Dodaj komentarz

Oszczędzanie energii w radeonie

02 sierpnia 2010, 10:16:28

Używając sterownika radeon i KMS ponoć można zaoszczędzić trochę prądu dodając do modułu opcje dynpm dynclks. Konkretnie do parametrów kernela trzeba dopisać: "radeon.dynpm=1 radeon.dynclks=1".

Czy to działa? Tak, a nawet nie. Pomiary dokonane na stacjonarce ze zintegrowanym Radkiem 3300 wykazały spadek poboru mocy w granicach błędu pomiarowego.

Znalezione na forum Gentoo

Dodaj komentarz

Vimeo wprowadza licencje CC

14 lipca 2010, 09:18:18

Serwis Vimeo, umożliwiający publikacje swojej filmowej twórczości, wprowadził do ustawień nową opcję. Od teraz można wybrać dla swojego filmu jedną z licencji typu CC.

2 komentarze

STOART straszy fryzjerów

02 lipca 2010, 14:38:38

Kolejny raz Organizacja Zbiorowego Zarządzania obrała na cel fryzjerów. Właściciele zakładów fryzjerskich z Miastka otrzymali wezwania do zapłaty za odtwarzanie muzyki od 1994 roku. Niektóre z nich wtedy jeszcze nawet nie istniały. STOART zamiast sprawdzić ubzdurało sobie, że 99% fryzjerów puszcza bezprawnie muzykę, więc wysłali wezwania wszystkim po kolei.

Czy tak powinno wyglądać szerzenie kultury i zachęcanie do wynagradzania artystów?

Więcej informacji w Dzienniku Bałtyckim

4 komentarze

Wolna kultura zagraża kulturze, czyli świat wg ASCAP

28 czerwca 2010, 12:35:21

Amerykańskie Stowarzyszenie Kompozytorów, Autorów i Wydawców (ASCAP; jakby nasz ZAiKS) wzywa do wpłacania datków na walkę z organizacjami takimi jak Creative Commons, Public Knowledge, Electronic Frontier Foundation, których celem (wg ASCAP) jest zniszczyć prawo autorskie i korzystać z muzyki za darmo.

Aktualizacja - 2010-06-30; 2010-07-01; 2010-07-14;

W sieci pojawiły się kolejne odpowiedzi na akcję ASCAP. Poniżej zamieszczam kolejne linki.

7 komentarzy

Jak w KDE zmienić motyw aplikacji GTK

16 czerwca 2010, 08:54:28

Do zmiany motywów GTK można użyć prostego narzędzia - gtk-chtheme.

Warto też mieć zainstalowany jakiś ładny motyw - np. QtCurve.

Dodaj komentarz

Organizacje Zbiorowego Zarządzania działają na szkodę lokalnych wykonawców

20 maja 2010, 22:34:01

Amerykańskie Stowarzyszenie Kompozytorów, Autorów i Wydawców (ASCAP; jakby nasz ZAiKS) skutecznie zniechęca knajpki do promowania lokalnych wykonawców żądając opłat licencyjnych "na wszelki wypadek".

Więcej szczegółów w artykule Nice Work ASCAP: Convinces Yet Another Coffee Shop To Stop Promoting Local Bands (Techdirt).

Dodaj komentarz

MPAA bierze się za żołnierzy w Iraku

16 maja 2010, 11:01:42

MPAA jest zaniepokojona faktem, że amerykańscy żołnierze stacjonujący np. w Iraku kupują u lokalnych sprzedawców nielegalne kopie filmów. Nie zauważa jednak, że według tamtejszego prawa wszystko odbywa się bez naruszenia przepisów. Co więcej - praktycznie nie ma możliwości zakupienia oryginalnych filmów z USA.

BTW Kto oglądał M.A.S.H., ten pamięta, że działało tam kino wojskowe. Ciekawe na jakich zasadach pozyskiwali wtedy filmy?

Jak zwykle po szczegóły i mnóstwo komentarzy odsyłam do artykułu MPAA Worries About Pirating U.S. Soldiers in Iraq (torrentfreak.com).

5 komentarzy

Długie macki Viacomu

15 maja 2010, 20:38:09

Co by się stało, gdyby przypadkiem ktoś znalazł się w pobliżu planu filmowego Transformers 3 podczas sceny rzucania samochodem? Pewnie złapałby za jakieś urządzenie nagrywające i utrwalił to niecodzienne wydarzenie. Niestety Viacom uważa, że materiał który rejestrujesz swoim sprzętem z okien swojego biura, przedstawiający zdarzenia mające miejsce na publicznej ulicy, należy do nich.

Więcej informacji w artykule Viacom Still Not Getting It -- Files Bogus Takedown And Kills Some Free Transformers Buzz (techdirt.com).

1 komentarz

Amazon wie co lubisz czytać

15 maja 2010, 12:42:37

Każda księgarnia internetowa w jakimś stopniu zna nasze zainteresowania czytelnicze, więc nic dziwnego, że Amazon też. Jednak ten gigant poszedł o krok dalej.

Reakcje użytkowników na poprzednie wybryki właściciela czytnika Kindle nie przeszkadzają we wprowadzaniu kolejnych "ciekawych" funkcji. Wraz z ostatnią aktualizacją oprogramowania pojawiły się "popularne cytaty". Kindle pozwala na zaznaczanie ciekawych fragmentów tekstu, które mogą być zapisywane online na wypadek awarii lub wymiany urządzenia. Zachowane cytaty są analizowane pod względem częstości występowania i anonimowo publikowane. Funkcja jest domyślnie włączona, a jej wyłączenie blokuje również zapisywanie kopii online.

Wprawdzie publikowanie cytatów jest anonimowe, lecz nakazem sądowym można ujawnić wpisy konkretnej osoby. Również w procesie cywilnym.

Więcej informacji w artykule Boba Sullivana Is Amazon peeking over Kindle users' shoulders? (redtape.msnbc.com)

Dodaj komentarz

Jeśli robisz coś dobrze, to na pewno naruszasz czyjeś prawa

06 kwietnia 2010, 14:05:55

Brytolski sklep typu mydło, powidło i fotki odmówił wykonania odbitek, gdyż zdjęcia były zbyt dobre. Pracownicy uznali, że tak profesjonalnie wyglądające fotografie musiały zostać wykonane przez kogoś innego i pani Joanna Ornowska nie ma zezwolenia autora na wykonanie odbitek.

2 komentarze

Weterani mają zapłacić za pieśni wojenne

29 marca 2010, 13:39:22

Rosyjskie Stowarzyszenie Autorów (ichniejszy ZAiKS) chce żeby organizator koncertu weteranów drugiej wojny światowej zapłacił tantiemy za pieśni wojenne.

Dodaj komentarz

O ile nie zaznaczono inaczej zamieszczone tu teksty objęte są licencją CC-BY-SA. Copyleft Jakub Kowalski 2004, 2005, 2006, 2007, 2010, 2011, 2012.