Почесні громадяни міста   Історичні місця


Історична хроніка Мукачева

XI -VI ст. до н.е.

Замок-городище на горі Тупча (північносхідна частина Мукачева), що відноситься до ранньозалізної доби.

Середина ІІІ - кінець ІІ ст. до н. е. Ремісниче поселення на схилах гір Галиш і Ловачка, відноситься до кельтської цивілізації. Унікальна пам'ятка європейського значення.
VI - IX ст. н.е. Існування цілого ряду слов'янських поселень на території сучасного Мукачева. Вони злилися в єдине велике селище, яке переросло в місто зі своїм опорним пунктом Мукачівським замком.
896 рік У літописі Аноніма "Діяння угорців" говориться, що перейшовши 896 року гори Карпати, угорський вождь Алмош (Арпад) з військом захопив місто Мукачево й 40 днів празнував перемогу.
1086 рік Мукачево стало здобиччю половців. Вони розорили і сплюндрували місто та навколишні населені пункти.
Березень 1241 рік 60тисячна армія татаромонголів на чолі з ханом Батиєм прорвалися через Веречанський перевал на Закарпаття. Першою їх жертвою стало Мукачево. Воно було пограбоване і вщент знищене.
1263 рік У грамоті королевича Іштвана V - сина короля Бейли IV, говориться, що село Чинадієво знаходиться вище міста Мукачева.
1281 - 1321 рр. Значні території історичного Закарпаття, в т.ч. і Мукачево, входять до складу Галицько-Волинського князівства.
1352 рік Комендант замку Деже в районі Підгорян зупинив татарську навалу хана Атламоша, загін розбив, а самого хана взяв у полон і в замку стратив.
22 травня 1376 рік Королева Угорщини й Польщі Єлизавета дала місту Мукачеву грамоту, за якою місто дістало статус привілейованого й одержало дозвіл мати свою печатку.
1378 рік Королева Єлизавета видає другу грамоту, якою забороняється коменданту Мукачівського замку вершити суд над кріпаками.
1394 рік Князь Федір Корятович з Поділля прибуває з дружиною в Мукачево й поселяється в замку. Він виступає проти закріпачення населення краю, мадяризації і латинізації. Побудував Мукачівський монастир, у якому й помер 1414 року.
1413 рік Ф. Корятович засновує на Чернечій горі православний монастир св. Василя.
1414 рік

Помер князь Ф. Корятович. Похований у монастирі на Чернечій горі.

14 квітня 1445 рік Володар домінії і Мукачівського замку Янош Гуняді надав Мукачеву Магденбурзьке право - право на самоуправу.
1458 - 1491 рр. Час, коли мукачівська парохія переросла у мукачівське єпископство.
1458 рік Угорський король Матяш Корвін спеціальною грамотою закріплює за Мукачівським монастирем села Бобовище і Лавки.
1514 рік

Повстання Д. Дожа. Мукачево, як і інші міста Закарпаття, було пограбоване і протягом двох років повинно було виплачувати важку контрибуцію.

1528 рік Мукачівський замок Янош Заполя обміняв з Іштваном Баторі на Сатмарський і Неметський замки. Іштван Баторі побудував бастіон Верхнього замку і 14-метрову спосте-режну башту.
1537 рік Війна між Габсбургами й Семигородськими кня-зями. Мукачево і його домінія переходили з рук у руки, а монастир був повністю зруйнований.
1552 рік У Мукачеві відкривається перша початкова школа.

Лютий 1567 рік Австрійська армія на чолі з генералом Швендою захопила Мукачівський замок і зруйнувала навколишні села Росвигово, Нове Село, Підгоряни, а також місто Мукачево.
1569 рік Завершення ремонтних робіт Мукачівського замку, що виконувалися руками майже 50 тисяч кріпосних селян Березького і Угочанського комітатів. Наступного року був побудований підйомний міст. На честь закінчення ремонтних робіт в південнозахідній частині Верхнього замку був зроблений на кам'яній плиті напис латинською мовою: "А.ф. 1569, Р.Т. Літа божого 1569, Петро Тарноці".

1578 рік При Мукачівському монастирі була організована духовна школа - прототип Київської духовної академії.
1595 рік Господарем замку став трансильванський граф Жигмонд Ракоці.
1629 рік Мукачево і Мукачівська домінія переходять спочатку у тимчасове, а з 1635 рік в спадкове володіння трансільванського князя Дьєрдя 1 Ракоці. Династія Ракоці володіла Мукачевом і домінією з невеликими перервами майже 75 років, а Мукачево було столицею трансільванського князівства. Дьєрдь 1 Ракоці за допомогою французьких інженерів протягом одного року напруженої праці добудував задню стіну замку, підтягнув інші і укріпив замок.

1640 рік Наказом капітана Мукачівського замку Балінга в монастирі було заарештовано єпископа Василя Тарасовича і в архієрейському одязі проведено вулицями міста й кинуто в замкову тюрму, де його протримали майже два роки.
26 квітня 1646 рік
Прийняття Ужгородської унії.

1648 рік Після смерті Дьєрдя 1 Ракоці володаркою замку і Мукачівської домінії стає його дружина Жужана Лорантфі. Вона продовжила перебудову замку. Великі будівельні роботи велися біля 9 років. До Старого Верхнього замку були добудовані ще Середній і Нижній замки. У Середньому замку було побудовано дві нові вежі, названі іменами володарів замку: західнаЛорантфі, східна Ракоці. Крім того, над Середнім замком було добудовано третій поверх і зведено 7 башт. Навколо Замкової гори заново було зведене оборонне кільце, що складалося із глибокого рову шириною 13 м і глибиною в 6 м, заповненого водою, і земляних валів. Вода у рів поступала з Латориці каналом. По внутрішній частині рову був зведений високий дубовий частокіл. Після завершення перебудови у 1657 рік Жужана Лорантфі наказала зробити на північній стіні Середнього замку напис, який можна бачити і сьогодні: "Ясновельможна і високоповажна княгиня Трансільванії Жужана Лорантфі цю будівлю потурбувалась побудувати літа 1657". Мукачівський замок став неприступною воєнною фортецею з високими вежами і могутніми бастіонами. Зовні він набув того вигляду, який має і сьогодні.
1649 рік У Мукачеві знаходились посли гетьмана Богда-на Хмельницького, які вели переговори з князем Дьєрдєм II Ракоці про спільні дії проти Польщі.
1664 рік З Мукачівського монастиря було вигнано пра-вославного єпископа Іоаникія Зейкана, який поселився в їмстичеві, звідки керував православними віруючими.
1671 рік
У Мукачеві на кошти жителів міста відкривається початкова школа з рідною (русинською) мовою навчання.

Середина листопада 1685 - 15 січня 1688 рік Героїчна оборона Мукачівської фортеці проти австрійських військ. Обороною замку керувала їлона Зріні.

1688 рік Після трирічної облоги Мукачівського замку австрійською армією їлона Зріні підписала акт капітуляції.
1690 рік Папа Римський та австрійський імператор призначають єпископом Мукачівської єпархії Йосифа де Камеліса. Останній поширює унію на значні маси населення Мукачева і Березького комітату.

1703 рік Князь Ференц Ракоці II розпочав війну з австрійцями. У 1704 році звільнив Мукачівський замок, який став його резиденцією.
1705 рік Ференц Ракоці II перевіз із Нодьбані в Мукаче-во монетний двір і почав карбувати монети та ювілейні ме-далі. У 1724 році монетний двір було переобладнано на млин, а потім зовсім зруйновано.
1707 рік Російський цар Петро І послав до Ференца Ра-коці II придворного радника Д.Корбе, який передав князеві пропозицію зайняти польський трон. Ференц Ракоці II погодився й просив допомоги у війні проти Австрії. Але йшла війна Росії з Швецією, і надати повстанцям допомогу Петро І не зміг.
1711 рік Армія куруців (Ференц Ракоці II знаходився в Польщі) здала Мукачівський замок австрійцям. Антифеодальна боротьба угорців, українців, словаків, сербів і хорватів проти габсбурзької монархії закінчилась поразкою.
1728 рік Мукачівська домінія була подарована австрійському графові Лотару Францу Шенборну. У 1731 ро-ці до домінії належало 152 села, 15 присілків і 4 торгові міста.
1730 - 1760 рр. Виникнення німецьких поселень навколо Мукачева: Верхній і Нижній Шенборн (1730 рік), Березинка (1732 рік), Павшино (1750 рік), Кучава (1758 рік), Бартгаза (17631764 рр.) тощо.
1746 рік Перебудова Мукачівського замку ЄвгеномЕрвіном Шенборном. Мукачівський замок набуває того вигляду, який він має і сьогодні.
1732 - 1789 рр. Мукачівська кріпость перебудовується в . тюрму, перетворюється в угорську Бастилію.
1744 рік

У Мукачеві, завдячуючи старанням єпископа М. Ольшавського, відкривається богословська школа, яка була незалежна від Егеру і готувала кадри священиків і дияконів для власних потреб. Навчання велося на рідній русинській мові.

1748 рік Під керівництвом відомого архітектора Балтозара Неймана був перебудований палац князів Ракоці. "Білий дім" одна з кращих архітектурних пам'яток ХУІІХУІІІ ст. не тільки Мукачева, але й всього Закарпаття.
1-3 червня 1771 рік Мукачево і Мукачівський монастир відвідав австрійський імператор Йосиф II. Мукачівський єпископ І. Брадач заручився підтримкою австрійського імператора надати Мукачівській єпархії незалежність від Егерського єпископату. Того ж року папа Климентій XIV оголосив про заснування незалежної мукачівської єпархії, а І. Брадач був призначений її першим єпископом.Йосиф II видав частину своїх розпоряджень "староруською" мовою.
1775 рік На дзвіниці римокатолицької церкви був вмонтований годинник, а в міській управі з'явилася посада годиникаря
1777 рік

Народні майстри зводять у с. Шелестово церкву Архангела Гавриїла один із кращих взірців народного дерев'яного зодчества.

1778 рік З Марія-Повчанського монастиря була переве-дена в Мукачівський монастир духовна школа для монахів.
1780 рік
Єпископ А. Бачинський переносить свою резиденцію з Мукачева в Ужгород. Туди ж переміщається богословська школа, реорганізована у духовну семінарію.
19 червня 1781 рік

Великий пожар у Мукачеві. Більшість дерев'яних будівель замку і міста згоріли.

1798 рік Єпископ Андрій Бачинський посвятив камінь під нову церкву Мукачівського монастиря.
1799 рік
Виходить у Кошице латинською мовою перший том фундаментальної праці протоігумена Мукачівського монастиря Іоаникія Базиловича "Короткий нарис фундації Федора Корятовича", а в 18041805 рр. другий том.

1800 рік У Мукачівському монастирі помер ігумен Арсеній Коцак - автор "Словено-руської граматики".
1805 рік Закладено фундамент під міську ратушу, будинок якої за проектом архітектора Андрія Павличка було зведено 1809 року.
11 грудня 1805 рік - 9 березня 1806 рік
У Мукачівському замку після взяття Наполеоном Відня і вступу на територію Угорщини французьких військ зберігалася угорська корона.

1814 рік
Між Мукачевом і Оросвиговом був відкритий 170метровий міст, побудований на кошти графа Шенборна.

1836 рік Реформатський священик Йосиф Балайті видав у Дебрецені книжку "Топографічний і стилістичний опис Му-качева", в якій подає відомості про історію міста й замку.
20 лютого 1844 рік
У Мукачеві народився видатний угорський художникреаліст Міхай Мункачі.

1847 рік Мукачівський замок відвідав угорський поет-революціонер Шандор Петефі й написав про нього вірш "В Мукачівському замку".
18 - 19 березня 1848 рік
Початок революційних подій у Мукачеві. На вулицях міста розклеєна відозва Ш. Петефі із 12 пунктів. Починається запис добровольців до національної гвардії.

2 травня 1848 рік
Звільнення політв'язнів із Мукачівської кріпостітюрми.

22 квітня 1849 рік Угорські революційні війська, керовані майором Йосифом Мартіні, спільно з місцевими добровольцямиополченцями на чолі з А. Андрійковичем нанесли поразку австрійським військам генерала Баркова біля Підгорянського мосту. В 1901 рік на місці битви було встановлено пам'ятний знак.
26 серпня 1849 рік

Капітуляція Мукачівської фортеці. Вступ у місто російських військ.

1849 рік Після поразки угорської революції, австрійський кат Гайнау звелів розстріляти захисника Мукачівського замку полковника Людвіка Казінці, а коменданту замку Павлу Мезеші дали 18 років тюрми.
1849 рік Через Мукачево після придушення угорської революцій" поверталась 50-тисячна російська армія. Плацко-мендантом Мукачева був російський майор Рейнгальд Піонтковський.
1855 рік Австрійський імператор Франц Йосиф І передав Мукачівський замок під в'язницю. У 1858 році було там ув'язнено 930 чоловік, а в 1889 році - 19700 чоловік.
1856 рік Поет Олександр Духнович разом з Пряшів-ським єпископом Йосифом Гаганцем у вересні відвідав Мукачівський монастир, де мав намір заснувати друкарню. Весною 1858 року знову побував у монастирі, якому подарував кілька книг і залишив там свої рукописи.
1862 рік У Мукачівському монастирі виникла пожежа, яка спалила 70 сажнів дров і дерев'яне перекриття монастиря.
1867 рік
У Мукачеві відкрилася гімназія.
1868 рік

У Мукачеві відкрилися перша ощадна каса і телеграф, а в 1872 рік банк.

1872 рік
До Мукачева прокладено залізницю.

1875 рік Мукачівський монастир відвідав Михайло Драгоманов, де зустрівся з Анатолієм Кралицьким, з яким подружив.
Осінь 1879 рік
У місті в районі ринку і вздовж прилеглих до нього вулиць були висаджені перші зелені насадження каштани і акації.
1880 рік
У місті почала діяти добре обладнана друкарня Ігнаца Гроса.
4 листопада 1880 рік
Мукачівська мерія на своїх загальних зборах обирає М. Мункачі почесним громадянином міста.
Березень 1881 рік У Мукачеві відкривається одна із перших міських громадських лікарень.
2 березня 1882 рік
У Мукачево прибув М. Мункачі. 3 березня у залі презентації міської Ратуші художнику було вручено мером міста грамоту почесного громадянина міста і лавровий вінець із срібла з написами угорською і французькою мовами: "Мукачево Мункачі".
1881, 1887 рік
Завершилося прокладання залізниці МукачевоСваляваЛавочне, а в 1887 рік ЛавочнеСтрий, що з'єднала Закарпаття з Галичиною.
11 лютого 1894 рік
Помер А. Кралицький. Похований біля церкви у Мукачівському монастирі.
Жовтень 1897 рік
Закриття Мукачівської замкової в'язниці. За більш як 40 років через її каземати пройшли 8396 в'язнів. Сам Мукачівський замок за 393853 форинти і 12 крейцарів Міністерство юстиції Угорщини передало у розпорядження Міністерства фінансів. В результаті втрати господаря замок почав руйнуватися, а приміщення приходити в непридатність.
1898 - 1901 рр.

"Верховинська акція" Е. Егана, завідуючого Експозитурою в Мукачеві.

1913 рік У Росвигові помер письменник Олександр Митрак, могила якого на Росвиговському кладовищі. У 1931 році йому було поставлено в Мукачеві пам'ятник роботи Олени Мондич.
23 березня 1919 рік Прийнята постанова про перехід влади в Мукачеві в руки робітників і солдатів.
8 травня 1919 рік Ужгородська Центральна Рада прийняла рішення про приєднання Підкарпатської Русі до Чехословаччини.
9 травня 1920 рік Засновано товариство "Просвіта"
29 вересня 1919 рік Оголошення в.о.жупана Мукачівської жупи про розпуск міських і сільських представництв.
1 травня 1920 рік

Резолюція зборів робітників і селян Мукачева З вимогою скасування надзвичайного стану наЗакарпатті.

1 червня 1922 рік

Початок загального страйку робітників Мука-чева проти окупаційного режиму, голоду й безробіття.

15 жовтня - 27 грудня 1923 рік

Страйк робітників меблевої фабрики Блюма в Мукачеві з вимогою підвищення заробітної плати. Страйк закінчився укладенням договору між робітниками й підприємцями.

10 лютого 1924 рік

У Мукачеві у великому залі готелю "Зірка" відбулася окружна партконференція з питання про підготовку до парламентських виборів.

1-8 січня 1925 рік

У Мукачеві страйкували робітники меблевої фабрики Блюма, вимагаючи підвищення заробітної плати. Страйк закінчився перемогою робітників.

30 січня 1925 рік У Робітничому будинку відбулися збори без-робітних, на яких було обрано Раду безробітних з 5-ти чоловік.
7 березня 1926 рік В Мукачеві в Робітничому будинку в зв'язку з Міжнародним жіночим днемвідбулися збори жінок.
12 жовтня 1930 рік У Мукачеві відбулася крайова конференція селян Закарпаття, на якій було прийнято рішення про створення "Союзу працюючого селянства".
2 серпня 1931 рік У Мукачеві відбувся мітинг протесту проти кровопролиття в Хусті.
14 серпня 1932 рік

Відбулася окружна конференція селян-ської організації "Об'єднання трудящого селянства".

12 лютого 1933 рік

Відбулась конференція селян Му-качівського і Берегівського округів. На конференції були присутні 150 делегатів із ЗО сіл.

31 грудня 1933 рік

Відбувся антифашистський мітинг тру-дящих.

30 червня 1935 рік

У Мукачеві відбулося спортивне свято - спортивний день робітничої молоді.

3 листопада 1935 рік

У Мукачеві відбувся IV з'їзд "Об'єднання трудящого селянства".

2 лютого 1936 рік

Відбулася крайова конференція без-робітних за участю 500 чоловік.

20 вересня 1936 рік

Відбулась XIV конференція Червоних профспілок Закарпаття.

20 грудня 1936 рік

Відбулася перша окружна конференція Підкарпатського союзу молодих.

10 січня 1937 рік

У Мукачеві відбулась окружна селянська конференція, у роботі якої взяло участь 800 чоловік. Конфе-ренція прийняла і направила урядові вимоги про поліпшення соціально-економічного становища селянства.

11 жовтня 1938 рік

Уряд Чехословаччини утворив авто-номний уряд Підкарпатської Русі на чолі з А.Бродієм.

25 жовтня 1938 рік

Прем'єром Підкарпатської Русі призначений Августин Волошин.

4 листопада 1938 рік .

Регент Угорщини Міклош Гортій дав наказ про окупацію Мукачева, Ужгорода й Берегова фашистськими військами.

15-18 березня 1939 рік .

Війська фашистської Угорщини окупували всю територію Закарпаття.

липнь 1942 рік

проведено масові арешти національне свідомої молоді та інтелігенції як небезпечної для оку-паційного режиму сили. Місцем ув'язнення і нелюдських тортур став каштель Ковнера в Мукачеві.

30 серпня 1944 рік

Розпорядження коменданта угорської окупаційної армії в зв'язку із зростанням партизанського руху на Закапатті.

26 жовтня 1944 рік

Військами 4-го Українського фронту було звільнено місто Мукачево від окупантів.

3 листопада 1944 рік

У Мукачеві вийшов перший номер газети "Закарпатська правда" під редакцією Івана Туряниці.

19 листопада 1944 рік

У Мукачеві проведено Першу кон-ференцію КПЗУ про возз'єднання Закарпатської України з Радянською Україною.

20 листопада 1944 рік

Прийнято Постанову Мукачівського міського Народного комітету про утворення в місті органів народної влади.

26 листопада 1944 рік .

У кінотеатрі "Перемога" відбувся Перший з'їзд Народних Комітетів, на якому було прийнято Маніфест про возз'єднання Закарпаття з Радянсь-кою Україною.

7 грудня 1945 рік

Вийшов перший номер газети "Прапор перемоги".

З 27 листопада до 9 грудня 1945 рік

В Мукачеві працювала Народна Рада Карпатської України.

11 лютого 1945 рік

Прийнято рішення міської Ради про включення до складу міста Мукачева сіл Росвигово, Підгоряни, Підмонастир, Паланок та Підгород.

10 грудня 1945 рік

Створено театральний колектив та чо-ловічий хор "Метеор" (керівник Степан Мартон).

1945 рік

Вчительська семінарія перетворена в педучилище.

1946 рік

Тютюнова фабрика перетворена в приладо-будівний завод.

1946 рік

На базі старих залізообробних майстерень виник Верстатобудівний завод ім. С.Кірова.

1946 рік

Після об'єднання п'яти меблевих артілей створено меблевий комбінат.

1947 рік

Відкрито драматичний театр.

1948 рік

Створено Карпатську лісодослідну станцію Українського науково-дослідного інституту лісового госпо-дарства.

1958 рік

Створено філіал республіканського науково-дослідного інституту "Укрдіпромеблі".

10 червня 1992 рік

Прийнято рішення про закриття Пістрялівської РЛС.

     
наверх