INTERREGION JIČÍN - křížem krážem regionemVLAKREGION JIČÍN - po kolejích Českého rájePrechod

MĚSTO SOBOTKA

O MĚSTU

Městečko Sobotku najdeme asi 12 km od Jičína v jihozápadním cípu Českého ráje - díky jeho výhodné poloze, blízko hlavního silničního tahu z Ml. Boleslavy do Jičína a směrem na Krkonoše a vlakovému spojení - je také jedním z jeho center. Typyckým pro zdejší kraj je také lovecký zámeček Humprecht ležící na čedičovém vrchu nad městem a blízký dochovaný středověký hrad Kost, s nímž nás od Sobotky spojuje známé údolí Plakánek. Centrum města pak tvoří městská památková zóna s dominantou města samotného - kostelem sv. Máří Magdalény a čtvercovým náměstím, z více jak poloviny lemovaným podloubím. Na náměstí nalezneme radnici (dřívější solnice a poté divadlo) a soubor historicky chráněných roubených domů, tolik typických pro zdejší zemědělský kraj.

Správní obvod tvoří samostatné město Sobotka jehož je i centrem a 8 přidružených obcí: Staňkova Lhota, Zajakury, Lavice, Spyšova, Trní, Kdanice, Čálovice a Stéblovice. V Sobotce se nachází základní škola, zdravotnické zařízení a obvodní oddělení Policie ČR.

Historické jádro města Sobotky je vyhlášeno městskou památkovou zónou.

POZORUHODNÉ OBJEKTY

Znak města Jičína
Lovecký zámeček Humprecht

Tvrz Sobotka - dnes již neexistující tvrz, která stávala nedaleko kostela sv. Magdalény

STATISTIKA

NADMOŘSKÁ VÝŠKA MĚSTA - 305 m.n.m.

MÍSTNÍ ČÁSTI - Sobotka, Čálovice, Kdanice, Lavice, Spyšová, Staňkova Lhota, Stéblovice, Trní, Zajakury

POČET OBYVATEL - rok 2007: 2445 obyvatel

POČET DOMŮ - rok 1654: 198 domů; rok 1757: 238 domů; rok 1843: 420 domů; rok 1900: 705 domů; roku 1930: 1152 domů; rok 1950: 1550 domů; rok 1991: 1868 domů

DOPRAVA - VLAK - trať 064 - Stará Paka - Libuň - Dolní Bousov - Mladá Boleslav, zastávka v km 38,833

 

HISTORIE MĚSTA

Při studiu středověkých dějin Boleslavského kraje uváděli historikové A. Sedláček, J. Pekař, J. V. Šimák a jiní velmi často listinu z r. 1287 ve formulářové sbírce Zdeňka z Třebíče, kterou český šlechtic Beneš z Vartemberka slibuje věrnost králi Václavovi II. s celým svým zbožím. Mezi obcemi, uvedenými v tomto dokumentu, je i „Sobunka civitas", kterou čeští historikové považovali za první doklad o existenci Sobotky. Jak však dokázala S. Dušková v r. 1968, není možno tuto listinu považovat za pravou, protože jde o pouhý vzor listiny, ve které byla jména obcí změněna. Druhý nejstarší doklad o Sobotce je z r. 1318, kdy se jakýsi Kabalec ze Sobotky účastnil útoku šlechty na zboží Voka II. z Rotštejna. Tato zpráva je zapsána ve zlomku nejstarší zemské desky v Čechách! Zajímavostí je, že již roku 1382 se ve spisech objevují záznamy o sobotecké škole. V husických dobách vládnou zdejšímu kraji katoličští Házemburkové a tak je zdejší kraj pleněn průchody vojsk a hrad Kost několikrát obléhán - celou dlouhou historii je i městečko spojováno s nedalekým hradem Kost.

Roku 1498 je s příchodem nových vlastníků, konkrétně Jana ze Šelenberka, Sobotka povýšena na město s právem užívat zelenou pečeť města poddanského s právem užívat městský znak. Příchod Biberštejnů a Lobkoviců je spojen s velkým rozkvětem města - roku 1596 je postaven v Sobotce chrám zasvěcený sv. Máří Magdaléně. Roku 1666 se započíná se stavbou loveckého zámku Humprecht tolik typyckého pro město a okolí. V roce 1689 daruje městu Jan Humprecht Černín z Chudenic nově opravenou městskou radnici. Jen pro zajímavost, v této době má Sobotka asi 120 domů a je z radnice spravována 12ti konšeli.

Na počátku 18. století sužují Sobotku rozsáhlé požáry, největší v letech 1710 (za oběť padlo 39 domů) a 1746 (17 domů). Uprostřed náměstí je roku 1747 vztyčen Mariánský sloup (sousoší P. Marie a českých patronů sv. Vojtěcha, sv. Václava, sv. Prokopa, sv. Jana Nepomuckého) - autorem sloupu je sochař Jelínek. O sedm let později tedy v roce 1754 vzniká ve městě první poštovní úřad. Počátek 19. století přináší další velký požár a to v roce 1825 - za oběť padne nyní 37 domů. Požár měl i jistá pozitiva - od něj se již ve městě staví podle stavebních předpisů, tedy z cihel a kamene a díky tomu k dalším rozsáhlým požárům již nedochází.

Roku 1840 je kompletně vydlážděno náměstí a první ulice začínají osvětlovat petrolejové lampy. Roku 1850 přesidluje do Sobotky okresní soud a zde setrvá skoro 100 let do roku 1949. Na počátku století 20. století je do města postavena železnice (1905), zásluhou soboteckého rodáka zemského poslance Gustava Maštálky. V roce 1922 zahajuje provoz kino a o 2 roky později je Sobotka napojena na elektrickou síť a o dalších 6 let později na síť vodovodní. Od roku 1957 počíná tradice Šrámkových Sobotek, kdy při zahájení byla na jeho rodném domě odhalena busta. V roce 1990 je ve městě vyhlášena městská památková zóna.

MĚSTO NA INTERNETU

OBECNÉ INFORMACE

INTERREGION JIČÍN - soukromé turistické stránky.
Vznik stránek: 28. dubna 1999. Uvedení do provozu: 6.srpna 1999.
Autor projektu Interregionu: Lukáš Prýmek (Njorloj)
Spolupracuje:
Jaroslav Runčík (Canibal). Technická podpora: Pavel Purma (PP)
Hosting: www.cstechnologies.cz
Stránky nyní čte -

E-mail: info@interregion.cz
Na stránkách se neprovádí redakční, jazyková ani jiná korektura. Děkujeme všem, kteří nás podporují v naší činnosti, dopisují, zasílají informace, echa, čtou naše stránky......

TOPlist

Pokud není uvedeno jinak (není uveden zdroj), tak veškerý obsah webových stránek (texty, fotografie...) náleží autorům Interregionu Jičín. Nekomerční užití materiálů je povoleno a podmíněno uvedením zdroje.

Použité zdroje informací

©1999 - 2010 Interregion Jičín