Uspjesi hrvatskoga sporta u 2001. godini - košarka

.

SVJETSKO PRVENSTVO MLADIH: Hrvatskoj srebro!

Bruno Šundov3. - 12. kolovoza
U finalu Svjetskog prvenstva za mlade košarkaše, koje je održano u japanskoj Saitami, Hrvatska je izgubila od SAD-a sa 80:89 (26:22, 21:20, 12:27, 21:20).

Naši su košarkaši izvrsno počeli susret održavajući malu prednost pred Amerikancima, tako da su na poluvrijeme otišli s prednošću od pet poena (47:42). No, u trećoj četvrtini američki su košarkaši napravili veliku seriju i završili je sa 15 poena prednosti te su u posljednjih deset minuta utakmice ušli s vodstvom od 69:59. Iako su naši dobili posljednju četvrtinu nisu uspjeli nadoknaditi zaostatak.

To je drugi poraz od Amerikanaca na Svjetskom prvenstvu, u skupini su nas zahvaljujući izvrsnom šutu (63 posto) pobijedili sa 88:69.

Mario StojićU finalu su obje momčadi imale podjednak šut, oko 45 posto, Hrvatska je čak imala nadmoć pod koševima (44:37). No, Amerikanci su bolje gađali za tri poena (12:25), a Hrvati (7:23). Tu je i pala odluka.

Najbolji naši igrači bili su Šundov sa 23 koša i 12 skokova, što mu je najbolja utakmica na prvenstvu te Stojić sa 24 poena i 7 asistencija. Lončar je dodao 11, Perković 10, Džidić 6 poena i 4 skoka, a Subotić 3 koša. Kod Amerikanaca najučinkovitiji su bili Bell sa 24 i Duhon sa 19 poena.

S obzirom na loš start, odnosno tri uzastopna poraza, drugo mjesto na SP-u u Saitami izvrstan je uspjeh za mlade hrvatske košarkaše.

OSVAJAČI SREBRNE MEDALJE:

Reprezentativci: Srđan SUBOTIĆ, Damir MILJKOVIĆ, Jasmin PERKOVIĆ, Marko MORIĆ, Ivan TOMAS, Nikola LONČAR, Zoran PLANINIĆ, Mario STOJIĆ,  Marko MALIĆ,  Joško GARMA, Bruno ŠUNDOV i Boris DŽIDIĆ.
Trener: Neven SPAHIJA
Pomoćni treneri: Dražen BRAJKOVIĆ i Igor JUKIĆ.

Finale: SAD - Hrvatska 89:80 (22:26, 20:21, 27:12, 20:21)
Polufinale:  Hrvatska - Dominikanska Republika 89:64 (30:18, 8:15, 20:13, 31:18)
Četvrtfinale:  Hrvatska - Španjolska 83:67 (22:15, 13:17, 21:11, 27:24)