Naše Morava
Úvodní stránka  |  Napište nám  |  Přidat k oblíbeným  |  Nastavit jako domovskou stránku

HLEDÁNÍ

PŘIHLÁŠENÍ

Uživatel
Heslo

REKLAMA

Dnes je: 3.1.2006
Svátek má: Radmila

Obecní symbolika

Rájec (SU)

Znak obce Rájec (SU) Popis znaku:
V zeleném štítě pod červenou hlavou se dvěma stříbrnými kužely zlatý luňák s červenou zbrojí a rozepjatými křídly, sedící na železné části stříbrné stříbrného rýče hrotem dolů.

Popis praporu:
List se skládá ze dvou částí v poměru 1 : 2. Žerďová část je červená se dvěma bílými kužely s hroty u žerdi a základnami na dělící čáře, vlající část tvoří tři vodorovné pruhy, zelený, žlutý, zelený, ve středu zelených pruhů je svislý bílý pruh o šířce 1/10 délky praporu. Poměr šířky k délce je 2 : 3.

Zdůvodnění:
Rájec náleží k nejstarším obcím na Zábřežsku. Již koncem 13. století byl lénem olomouckých biskupů a spadal zprvu pod jejich mohelnickou rychtu, od roku 1408 pod biskupský hrad Mírov. Historická pečeť obce nese vyobrazení dravého ptáka s rozepjatými křídly, podle rozeklaného ocasu zřejmě luňáka, sedícího na rýči, což bylo asi mluvící znamení. V navrženém znaku je toto znamení ponecháno a je položeno do zeleného pole štítu, což symbolizuje zemědělství. Příslušnost k panství olomouckých biskupů vyjadřuje hlava štítu a to tak, že v červeném poli jsou dva kužele ze znaku diecéze, v němž jich však je šest, podobně jako ve znaku Mohelnice. Ve znaku Rájce jsou kužele jen dva, což vyjadřuje spojení Rájce s Teodorovem v jeden administrativní celek. Na praporu je rýč znázorněn bílým pruhem, žlutý vodorovný pruh představuje rozepjatá křídla luňáka.

NADCHÁZEJÍCÍ AKCE

ZAJÍMAVÉ PREZENTACE

ODKAZY NA INTERNETU

(grafika a aplikace) DUNA Graphics, s.r.o.
JOINMARKET 2006. Všechna práva vyhrazena.